reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram için yapay zeka temelli sohbet botları geliyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram platformu için yapay zeka temelli sohbet botları geliyor.

Meta, 2023 yılında işletmelerin Facebook, Instagram ve Messenger’da kullanmak adına kendi yapay zeka sohbet botlarını oluşturmasına olanak tanıyan bir platform olan AI Studio’yu tanıtmıştı. Bugün “AI Studio” altyapısı ABD’deki bazı Instagram kullanıcıları için teste alındı. Bu test kapsamında kişilerin karşısına, bazı ünlü kişiler ya da içerik üreticiler temel alınarak özel olarak oluşturulmuş yapay zeka temelli sohbet botları çıkarılacak. Bu botlar ile mesaj üzerinden işletim kurulabilecek. Meta CEO Mark Zuckerberg ise yeni altyapı için yaptığı açıklamada, “AI Studio altyapısının ABD merkezli olarak test ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda Instagram’da en sevdiğiniz içerik üreticilerin yapay zekalarını ve ilgi alanına dayalı yapay zekaları görmeye başlayabilirsiniz. Bunlar şimdilik sadece mesajlaşmada görünecek ve açıkça yapay zeka olarak etiketlenecek” dedi. Instagram için başka yenilikler de yolda bulunuyor. Örneğin bugün Alessandro Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla yakında kişiler hesaplarını yönetmesi için üç farklı kişi atayabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu altyapı sayesinde bir Instagram hesabını, hesap sahibiyle birlikte toplam dört farklı kişi aynı anda yönetebilecek. Parola paylaşımı gerektirmeyen altyapıda, seçilen kişiler yeni paylaşım yapabilecek ya da mesajlara erişim sağlayabilecek. Büyük hesapların yönetimini kolaylaştırmak adına güzel görünen özellikte, bazı güvenlik önlemleri de olacak. Örneğin davet ettiğiniz kişiler hesabınızı devre dışı bırakamayacak ya da isminizi ve parolanızı değiştiremeyecek.

Instagram kullanıcıları yakında sadece yakın arkadaş olarak belirledikleri kişilerin görebileceği özel canlı yayınlar açabilecek. Yakın arkadaş olarak belirlenen kişilerin görebildiği hikayeler sisteminin ardından atılan bu canlı yayın adımı, büyük ihtimalle kısa sürede yüksek kullanıcı sayısına ulaşacak. Bu yeni canlı yayın özelliğin herkese açılması biraz zaman alacak.

Yine Alessandro Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla Instagram hikayeleri yakında eş zamanlı olarak WhatsApp’a da atılabilecek. Hesap bağlantısı yapıldıysa, bu özellik sayesinde Instagram’da paylaşılan bir hikaye, aynı anda WhatsApp’a da gidecek. Birçok kişiye zaman kazandıracak bu özellik, uzun zamandır Facebook desteğine sahipti. Buna ek olarak, Instagram gelen kutunuzu özelleştirmenize olanak tanıyan bir klasör yönetim altyapısı üzerinde de çalışıyor. Ayrıca profiller için bir “Takma Adlar” bölümü de yolda bulunuyor.

Instagram gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers