reklamı kapat

POPÜLER

Intel Atom işlemciler tarih oluyor

Geliştirdiği işlemcilerle masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarında rakip tanımayan Intel için işler mobil tarafta istendiği gibi gitmiyor. Qualcomm, MediaTek ve Samsung gibi güçlü rakipler karşısında mobil işlemcisi Atom ile istediği başarıyı elde edemeyen Intel’in mobil cihazları tamamen bırakabileceği iddia ediliyor. 

Intel yaptığı duyuruyla birlikte SoFIA, Broxton, ve Cherry Trail kod adlarıyla anılan yeni nesil Atom işlemcilerin iptal edildiğini açıkladı. Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılması için geliştirilen işlemcilerin iptal edilmesi birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Daha önce ortaya çıkan bilgilerde Microsoft’un Surface akıllı telefonunun Intel işlemciyle geleceği iddia edilmişti. Atom işlemcinin iptal edilmesiyle birlikte Microsoft’un Snapdragon 830 işlemciye yönelebileceği ifade ediliyor.

Atom işlemciyi tercih eden bilgisayarların ise yeni nesilde tamamen Intel Core M’e geçiş yapacağı düşünülüyor. Intel, Atom işlemciyi iptal ettiğini duyursa da mobil pazardan çekildiği yönünde herhangi bir açıklama yapmış değil. Dolayısıyla Intel’den gelecek açıklamayı beklemek gerekiyor.