reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel, dünyanın en büyük çip üretim tesislerinden birisini kuruyor

İşlemci devi Intel, geleceği için önemli bir adım atıyor ve ABD merkezli olarak dünyanın en büyük çip üretim tesislerinden birisini kuruyor.

Intel, “gezegendeki en büyük silikon üretim merkezi” olarak geçen en az 20 milyar dolar harcanacak önemli bir yatırım yapıyor. ABD Ohio merkezli olarak kurulacak tesisin, tam olarak 1.000 dönüm alana yayılacağı belirtiliyor ve burada iki farklı çip üretim tesisine ev sahipliği yapılacağı aktarılıyor. Ancak firma bunu bir başlangıç olarak planlıyor. Tesisin daha sonra 2.000 dönüme çıkarılacağı ve sekiz farklı fabrikaya ev sahipliği yapacağı aktarılıyor.

1.000 dönümlük ilk tesis kapsamında 3.000 kadar kişinin çalışacağı, tesise bağlı olarak çevrede 10 binden fazla iş alanının açılacağı aktarılıyor. Bu tesisi inşa etmeye 2022’de başlayacak olan Intel, operasyona ise 2025 yılında başlamayı planlıyor. 2025 sonrasında ise diğer genişleme çalışmalarına başlanacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Çip üretim tesislerinin üretimi diğer birçok üretim hattından çok daha uzun sürüyor. Burada çok hassas kurulumlar gerekiyor ve bu süreçler günümüz teknolojisiyle çok uzun sürüyor.

Intel diğer birçok elektronik üreticisi gibi global çip krizinden ciddi şekilde etkileniyor. Bu açıdan yapılan bu yatırımlar gelecekte şu an yaşadığımıza benzer sorunlar meydana gelmemesi adına büyük önem arz ediyor. Bildiğimiz kadarıyla TSMC ve Samsung gibi firmalar da farklı yerlerde yeni çip üretim tesisleri kuruyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi