reklamı kapat

POPÜLER

internet

İnternet 30 yaşında!

İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi olan World Wide Web yani WWW, bugün 30 yaşında.

Kurumsal bir dijitalleşme hamlesi olan ‘WWW’, 12 Mart 1989’da hayatımıza girmişti. Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir. İlk web sitesi ise, CERN’in ihtiyaçları doğrultusunda 1991 yılında yayına girdi. Bu şekilde WWW, CERN içinde çalışan bir servis olmaktan çıkıp Dünya’ya açılmış oldu. 1993 yılında, İllinois Üniversitesi’nde bulunan süperbilgisayar uygulamaları ulusal merkezinde ilk çapraz geçişli grafik arayüzlü İnternet tarayıcısı olan Mosaic geliştirildi. Mosaic’in geliştirilmesi 1997’de durdurulmuş olsa da tarayıcıların bir çoğu halen Mosaic’i temel alıyor.

“World-Wide Web” ibaresi HTTP ile anlaşan sunucuların kolektif ağını ifade etmek için kullanılıyor. HTTP, var olan bilgilerin kullandıkları protokolün küresel yapısıdır. Web tarayıcılarının ve sunucularının kendi aralarında iletişim için kullandıkları protokole HTTP (Hypertext Transfer Protocol) adı veriliyor. Bunun için Web sunuculara genellikle HTTP sunucu veya HTTP Deaemons (HTTPD) deniyor. İnternetin ilk yıllarında ‘http://’ şeklinde başlayan adres girişi eksik yazıldığında istenen siteye gidilemiyordu.

Google’dan da internetin 30. yaşına özel doodle

Özel günlerde hazırladığı doodle’larla dikkatleri üstüne çeken Google, internetin 30.yaşını unutmadı. Google, özel günler için hazırladığı Doodle‘lara bir yenisini daha ekledi ve World Wide Web‘in 30. yıl dönümüne özel bir Doodle hazırladı. Google’ın anasayfasındaki World Wide Web Doodle’ına tıklayanlar “World Wide Web nedir?” sorusuna yönleniyor. World Wide Web’in 30.yaşını LOG ekibi olarak biz de kutluyoruz.