reklamı kapat

POPÜLER

iOS 10

iOS 10 özelliklerini gösteren konsept video

iOS 10’un tanıtılmasına artık çok az bir süre kaldı. Haziran ayında gerçekleştirilecek Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda gün ışığına çıkacak işletim sisteminin ne gibi yeniliklere sahip olacağı şu an için bilinmese de ortaya çıkan konsept bir video iOS 10’da olması gereken özellikleri gözler önüne seriyor.

Federico Vittici isimli bir tasarımcının imzasını taşıyan çalışmada kişiselleştirilebilir kontrol merkezi göze çarpıyor. Kişiselleştirilebilir kontrol merkezi sayesinde Wi-Fi, uçak modu, Bluetooth gibi ayarların yeri kolay bir şekilde değiştirilebiliyor. 3D Touch destekli iPhone’larda kontrol merkezindeyken örneğin Wi-Fi ikonuna tıklandığında Wi-Fi ayarlarına hızlı bir şekilde erişim sağlanabiliyor. Koyu mod ve emojilere hızlı ulaşım için arama desteği de iOS 10’la beklenen diğer özellikler arasında.

iOS 10 konsept videosunda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise geliştirilmiş multitasking özelliği. İki farklı uygulama açıkken örneğin bir internet sayfasında yer alan yazı veya görselleri farklı bir uygulamaya sürükleyerek aktarmak mümkün. Siri’nin üçüncü taraf uygulamalar ile çalışması da iOS 10’un konsept videosunda yer alıyor. iOS 10 için hazırlanmış konsept videoyu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.