reklamı kapat

POPÜLER

iOS 7’ye “radikal” yaklaşım [Video]

Apple, mobil işletim sistemi iOS‘i her yıl sunduğu güncellemeler ile geliştirmeye devam ediyor. Cupertino‘lu şirketin yayınladığı güncellemelerde kullanıcı arayüzünde radikal bir değişikliğe gitmemesi bazı kullanıcılar tarafından hoş karşılansa da çoğu kullanıcı bu durumdan muzdarip. Bu durumun farkına varan tasarımcılar ve geliştiriciler, iOS’te görmek istedikleri özellikleri hazırladıkları videolar ile kullanıcılarla buluşturuyor.

Bunun son örneği Avustralyalı tasarımcı Jesse Head‘e ait. Head, bir sonraki iOS sürümünde görmek istediği özelliklerden bazılarını hazırladığı video eşliğinde kullanıcıların beğenisine sunmuş. Vimeo üzerinden yayınlanan videoda multitasking (çoklu görev) özelliğinde Head’in yapılmasını istediği bazı değişiklikleri görüyoruz. Videoda, bütün uygulamalar arka planda açık olarak görülüyor ve uygulamalar arası hızlı geçiş de mümkün. Dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise uygulamalar arasında geçiş yaparken uygulamaları canlı olarak ön izleyebiliyor oluşumuz. Ses ayarları, parlaklık ayarları, Wi-Fi, Bluetooth ve AirPlay ayarları da kolay bir şekilde bu alan üzerinden ayarlanabiliyor. Yayınlanan videonun konsept bir çalışma olduğunu tekrar hatırlatalım.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iOS 7’ye “radikal” yaklaşım [Video]” için 6 cevap

 1. metin dedi ki:

  bu özelliklerin büyük bir kısmı zaten blackberry 10 lu modellerde mevcut. öncesindede playbook tablette vardı. ios yıllardır yerinde saydığı halde deli gibi satan bir reklam mucizesi başka bir şey değil.

 2. Baris dedi ki:

  Ben öyle düşünmüyorum, blackberry çok geç kaldı telefonunu çıkartmakta. qwerty klavyeli ama küçücük ekranını dokunmatik yaptığı telefonları düşünüyorum da, piyasaya baktığında ise pek çok insana mobil cihazlarında destek veren biri olarak insanlar ya komple dokunmatik istiyor, yada hiç istemiyor, bu durumda bu telefonlar ise hiç bir işe yaramıyor. Apple ilk telefonunu çıkarttığı günden beri bir çizgi takip ediyor, hatırlarsanız o günlerde böyle bir telefon olabileceği aklımıza gelmezdi, apple yaptı, yapılabiliyormuş onu gördük, sonra zahmet edip diğerleri de yapmaya başladı, neyi bekliyordunuz apple’ın çıkartmasını mı?

  İşi telefon olanların, ki bunların en başında nokia gelir, bunu çok önceden hayata geçirmesi gerekirdi, apple’in ki reklam mucizesi değil bence diğerlerinin bizi düdükleme isteğinin bir sonucu.. Gerçek bir telefon gördük ve almaya başladık, tabii ki bunu bize sunana da saygımız var..

 3. Altan Kurgun dedi ki:

  Bu özellikleri isteyenlerin yapması gereken Android 4.0 ya da üstü işletim sistemine sahip bir telefon almak.

 4. metin dedi ki:

  @barış “Apple ilk telefonunu çıkarttığı günden beri bir çizgi takip ediyor”
  demişsin, evet işte onu diyorum, o çizginin bir santim üzerine çıkamadı hala. ios ilk çıktığında neyse hala o, gerçekçi olalım yenilik yok makyaj bir yere kadar.
  blackberry sonradan atağa kalkması, geç kalması değil ki konu, öyle bile olsa boynuz kulağı geçiyor. bir playbook tablet bile bugün ios yüklü rakiplerinden çok daha üstün çoklu görev seçeneklerine sahip. günümüzde ios ile rakip olabilecek tek işletim sistemi blackbery 10 dur. androidin zaten kendine hayrı yok, 10 sene içinde tarih olacak büyük bir hatadır. hormonlu linux dur.

 5. nazrdogan dedi ki:

  Bu yeni birşey degil ki ,Webos bunu yıllardır yapıyor.uygulamalar arasında böyle geziniliyor.ve yukarı kaydırıgında kapanıyor.Keşke Hp eline yüzüne bulaştırmasaydı.

 6. kemgoz dedi ki:

  neredeyse htc sense 4’ün aynısı.