reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone iOS 12 NFC
Apple iPhone iOS 12 NFC
Apple iPhone iOS 12 NFC

iOS 12 ile iPhone’lara sevindiren bir yenilik geliyor

Teknoloji devi Apple‘ın iPhone modellerinde iPhone 6’dan bu yana NFC çipi yer alıyor. Yakın Alan İletişimi olarak geçen NFC, iOS 12 ile sınırları aşacak gibi duruyor.

Apple‘ın cihazlarında yer alan NFC çipi, bilmeyenler için şu an sadece Apple Pay mobil ödeme sisteminde görev yapıyor. Türkiye’de maalesef olmayan Apple Pay, kişilerin telefonlarına kaydettikleri kredi kartlarıyla hızlıca alışveriş yapabilmesine imkan tanıyor. Bu ödeme sürecinde telefon ile destekli pos makinesi arasında NFC üzerinde bağlantı kuruluyor. İşte sadece bu konuda sınırları kalan NFC, WWDC 2018‘de tanıtılacak iOS 12 ile kapsama alanını artıracak gibi duruyor. Sadece iPhone değil Apple Watch için de geçerli olacak yeni süreçte, sistemin farklı alanlarda da kullanılacağı belirtiliyor. Bunlar alanlar arasında ise ilk olarak kapı güvenliği yer alıyor. Apple Park içerisinde hali hazırda denenen bu süreç, kişileri sadece saat ya da telefonlarıyla kapıların kilidini açmasına imkan tanıyor. Burada HID Global ile ortak geliştirilen kapı terminallerinin kullanıldığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone iOS 12 NFC

Apple’ın iPhone’lardaki “NFC” limiti hep eleştirilmişti

Sürecin otel odalarının kapıları açmaktan ve günlük işe giderken transit kart olarak kullanılmasına kadar birçok konuda genişleyeceği belirtiliyor. Tüm bunlara rağmen NFC teknolojisini Android tarafındaki kadar özgür bırakmayacak olan firma, yine de dikkat çekici bir hazırlık içerisinde bulunuyor. Bu da elbette kullanıcılar için çok güzel görünüyor.

İlgili Video

iPhone X için yeni reklam