reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iOS 8’le birlikte kullanıcı dostu bir App Store geliyor

Apple, Türkiye saatiyle 20.00’da gerçekleştirdiği WWDC konferansında güz dönemi bizi bekleyen yenilikleri ardı arkasına sıraladı. Mobil cihazları için geliştirilen işletim sistemi güncellemesi iOS 8 ile gelecek olan “gözle görünür” değişikliklerden nasibini alan uygulamalardan biri de App Store.

Advertisement

Apple’un uygulama dükkanı App Store aslında bir süredir adam akıllı bir düzenlemeye ihtiyaç duyuyordu. Arama kısmının yetersizliği ile Apple için üretilmiş milyonlarca uygulama birleşince, ortaya çok da işlevsel olmayan bir arama motoru çıkıyordu. Apple büyük güncellemesiyle bu duruma sonunda çözüm getirmiş.

ios8
Arama motorunu daha kullanışlı ve kullanıcı dostu bir hale getiren firma, uygulama tanıtımlarına videolu ön izleme özelliği eklemiş, böylece kullanıcılara uygulamanın işlevi ile ilgili daha detaylı bilgi sunuluyor.  Ayrıca uygulama paketleri üzerine eğilen Apple, geliştiricilere çok sayıda uygulamayı paket halinde ve indirimli olarak sunma olanağı veriyor.

ios8
Aranan uygulamaların daha rahat bulunması için yeni bir Explore çubuğu tanıtan firma, ilgili uygulamalara daha çabuk ulaşmayı amaçlamış. Related Searches (İlgili Aramalar) ve Trending Searches (Arama Trendleri) de popüler uygulamaları kolayca bulmanız için daha kullanışlı bir kategori sistemi olarak sunulmuş. Geliştiriciler için getirilen ücretsiz TestFlight özelliğigeliştiricilere uygulamaları test için beta sürümüyle sunma imkanı veriyor. Bu özellikle halihazırda diğer işletim sistemlerinin uygulama dükkanlarından çok daha geniş ve kullanışlı olan App Store’un yeni uygulamalar için geliştiriciyi destekleyip cesaretlendirmesi daha kaliteli uygulamaların da habercisi. Family Sharing özelliğini de duyuran Apple, bu özellikle aile bireylerinin iTunes, iBooks ya da App Store’dan satın alınan uygulamaları kendi içerisinde paylaşmasını sağlıyor.

Apple’ın dün gerçekleşen konferansı ile ilgili daha detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz.