reklamı kapat

POPÜLER

iOS 9’un yeni özelliği uygulamaların boyutunu azaltıyor

Apple’ın 16 GB’lık iPhone modellerinden hala vazgeçmemesi çoğu kişiyi şaşırtmış ve kullanıcıların büyük kısmı daha yüksek depolama alanına sahip iPhone’ları tercih edeceklerini belirtmişti. iOS 9 ile birlikte gelen “App Slicing” adlı özellik, 16 GB’lık modelin daha rahat bir şekilde kullanılabilmesine olanak sağlıyor ve uzun zamandır kafaları kurcalayan kapasite probleminin büyük ölçüde üstesinden geliyor.

Normalde geliştiriciler, hazırladıkları uygulamanın tüm dosyalarını ve kodlarını App Store’a yüklüyor. Bu işlemin bir avantajı bir de dezavantajı mevcut. Herhangi bir cihaz için özelleştirilmeyen uygulama hemen hemen tüm iOS cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Kötü yanı ise cihazların donanımsal özellikleri gözetilmediği için her cihaza aynı uygulama yükleniyor ve bu da fazladan depolama alanı harcanmasına neden oluyor. Yeni gelen bu özellik ise cihazın işlem gücünü, grafik işlemcisi ve RAM miktarı gibi detayları hesaba katarak uygulamanın gereksiz kısımlarını kırpıyor. Böylece normalden çok daha küçük boyutlu bir uygulama elde edilmiş oluyor. Geliştiricilerin telefonlar için ayrı özelleştirme yapmasına gerek kalmıyor ve tüm bu kırpma işlemini App Store’un kendisi üstleniyor.

iOS 9’un çıkışıyla birlikte kullanıma sunulacağı söylenen özellik, yaşanan bir sorundan dolayı gecikmişti. Apple yaptığı açıklamayla birlikte yaşanan sorunun üstesinden geldiğini ve söz konusu özelliğin tam anlamıyla kullanıma sunulduğunu duyurdu.

İLGİLİ HABERLER