reklamı kapat

POPÜLER

iPad Air 3’le ilgili sürpriz 3D Touch iddiası

Bu yıl iPad Air serisine yeni bir üye eklemeyen Apple’ın 2016 yılında piyasaya sürmesi beklenen yeni iPad Air 3’ü merakla bekleniyor. Çıkışına henüz uzun bir süre olan cihazla ilgili bilgiler de gelmeye başladı. Yaptığı başarılı analizlerle tanınan Ming-chi Kuo, cihazla ilgili ilk tahminlerini paylaştı. Ancak gelen bu tahminler cihazı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir.

Apple genelde geliştirdiği teknolojiyi önce bir cihazında kullanıyor ve daha sonrasında tüm cihazlarına bu teknolojiyi yayıyor. Touch ID‘nin iPhone 5s ile hayatımıza girmesini ve yaygınlaşmasını ya da Force Touch‘ın Apple Watch’ta kullanıldıktan sonra iPhone 6s’te 3D Touch olarak yer almasını buna örnek gösterebiliriz. 3D Touch’ın iPhone’a gelmesi, iPad’lerin de bu özelliğe kavuşacağı beklentisini yaratmıştı ancak iPad Pro ve iPad Mini 4’te bu beklentiler boşa çıkmıştı. Bunun ardından tüm gözler iPad Air 3’e çevrildi. Fakat Kuo’nun belirttiğine göre iPad Air 3’te de 3D Touch desteği yer almayacak. Bunun nedeninin üretimden kaynaklı sıkıntılar olabileceği söyleniyor. Sonraki yıllarda çıkacak olan iPad modellerinde ise 3D Touch’ın yerini alacağı düşünülüyor.

iPhone 7 ile ilgili açıklamalarda da bulunan Kuo, cihazda iPhone 6s’tekiyle aynı 3D Touch teknolojisinin kullanılacağını belirtiyor. Apple’ın 3D Touch teknolojisini daha fazla geliştirmek yerine söz konusu teknolojiyi destekleyen uygulamaların sayısını artırmaya odaklandığı dile getiriliyor. iPad Air 3, Apple Watch 2 ve iPhone 6c‘nin aynı etkinlik kapsamında tanıtılmasının beklendiğini de not olarak belirtelim.

*Haberde kullanılan görsel temsilidir.