reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Tasarım

iPhone 14 ailesiyle ön kamera performansı ciddi şekilde artabilir

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 ailesi için bu sefer ön kamera ile ilgili yeni bilgiler gelmiş durumda.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza hemen hemen kesin olarak 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu telefonlar Ming-Chi Kuo’ya göre yeni bir selfie yani özçekim kamerasına sahip olacaklar. 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde ekran deliklerinde, 14 ve 14 Max modellerinde ise bir ekran çentiğinde yer alacak bu kameralar, iPhone 13’lerden farklı olarak F2.2 değil F1.9 diyafram değerine sahip olacak. Yani iPhone 14’lerin ön kameraları daha fazla ışık toplayabilecek. Bu da düşük ışıkta daha temiz sonuçlar olarak geriye dönecek.

Modellerin ön kameralarında aynı zamanda iPhone 13’lerden farklı olarak sabit değil otomatik odaklama sunulacak. Daha açık diyafram ve odak sayesinde portre çekimlerdeki obje ile fon ayırma kaliteleri artacak, daha basit anlatırsak arkası bulanık fotoğraf performansları gelişecek telefonlar, bu sayede çoğu kişiyi fazlasıyla memnun edecekler.

iPhone 14 ailesi için en çok dikkat çeken detay halen işlemci tarafında yer alıyor. Bilmeyenler için Apple, sağlam kaynaklara göre iPhone 14 ailesi ile üst seviyede çift işlemcili dönemini başlatacak. Şirket şimdiye kadar üst seviyeye konumlandırdığı her iPhone’a aynı işlemciyi koymayı tercih etti. Yani üst seviye iPhone’lar her zaman aynı işlemci üzerine kuruldu, bu sayede benzer performansı sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göreyse bu durum 2022 sonunda değişecek. Kaynağa göre 14 ve 14 Max modellerinde A15 Bionic işlemci tercih edilecek. 14 Pro ve 14 Pro Max’te ise daha güçlü yeni nesil A16 Bionic işlemciye yer verilecek.

iPhone 14 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display