reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Konsept / Can Tunçer

iPhone 14 serisi için iki farklı işlemci ihtimali güçleniyor

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 ailesi hakkında sızıntılar gelmeyi sürdürüyor. Bu sefer yine işlemci odak nokta.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu modeller için Apple bu yıl farklı bir yol izleyecek ve iki farklı işlemci tercih edecek. Bu daha önce de gündeme gelen gelişmeye göre iPhone 14 Pro ile 14 Pro Max modellerine yeni nesil A16 Bionic işlemci yer alacak. 14 ve 14 Max modellerinde ise şu an kullanılan A15 Bionic işlemciye yer verilecek. Bu bağlamda “Pro” modeller normalden biraz daha yüksek performans getirecek. Bildiğimiz kadarıyla A16 Bionic işlemci yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak. Yani işlemci A14 ve A15 ile aynı üretim temeli üzerine kurulacak, bu açıdan bir performansı farkı görülse de bu aşırı olmayacak. Teknoloji devi Apple, kaynaklara göre 4 nm ya da 4 nm’yi atlayarak 3 nm işlemciye ise 2023’te geçiş yapacak.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max için başka bilgiler de var. Örneğin telefonlar arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel olacak.

iPhone 14 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display