reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14

iPhone 14 serisi, iPhone X kadar etkili bir değişim getirebilir

Apple, 14 Eylül tarihinde iPhone 13 ailesini tanıttı ancak 2022’de gelecek iPhone 14 modelleri de gündemden düşmüyor.

Apple’a yönelik sağlam sayılacak kaynaklardan Mark Gurman, iPhone 14 ailesinin iPhone X gibi yeni bir dönem başlatacağını iddia etti. Gurman’a göre telefonlar iPhone X gibi iPhone dünyasına tamamen yeni bir tasarım getirecek. Peki gerçekte bu yeni tasarım nasıl olacak?

Yapılan sızıntılara göre iPhone 14’lerin iPhone 13’lerden en büyük farkı, ortadan kalkan ekran çentiği olacak. Telefonlar bunun yerine bir ekran deliğine sahip olacak. Selfie kamerası bu ekran deliğinde olacak, Face ID’nin temelinde yer alan TrueDepth’in diğer donanımları ise ekran altına konulacak.

iPhone 14 ailesinin bunun haricinde büyük bir fark taşıması çok olası değil. iPhone 13’leri iPhone 12s gibi konumlandırarak esas yenilikleri iPhone 14’lere bıraktığı söylenen Apple, buna rağmen devasa bir değişim sunacak izlenimi oluşturmuyor.

Ancak yine de telefonlar ile önemli teknik yenilikler sunulabilir. Bunlar arasında örneğin telefon çekmiyorken uzaydan acil durum iletişimi yer alabilir. Biliyorsunuz bu iPhone 13’ler için de söylendiği ancak sunulmadı.

Apple’ın iPhone dünyasında yaptığı en büyük yenilik, yüksek ihtimalle 2024 ya da sonrasında gelecek katlanabilir iPhone modeli olacak. Bu model merak ediliyor ve Apple üzerinde aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi için başka neler biliyoruz?

Ross Young’a göre iPhone 14’ler yine dört farklı modelden oluşacak ancak 2022’de bir “mini” iPhone olmayacak. Yeni seride yüksek ihtimalle 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max isimleri kullanılacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6.08 inç ve 2 adet 6.68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

Ross Young’a göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Daha önce bunun aksi söylenmişti ancak bu gerçek olmayabilir. Yine sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulabilir. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkabilir.

Güçlerini ortak olarak 4 nm A16 Bionic işlemciden alacak denilen ailede, sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette 5G desteğine sahip olacaklar.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın