reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 iOS 16 iPhone 17 LOG Tasarım

iPhone 16 ailesi çerçeveleri daha da ince hale getirebilir

Bugün gelen bilgilere göre iPhone 16 ailesi çerçeveleri yeni bir teknoloji kullanarak daha da ince hale getirebilir.

Yaz sonunda tanıtılacak iPhone 16 ailesi, ortaya atılan iddiaya göre Border Reduction Structure (BRS) teknolojisiyle beraber iPhone 15’lerden daha ince çerçeveler üzerine kurulabilir. Bu teknolojiden 15 ve 16 Plus’ı da mahrum bırakmayacak bilgisi geçilen Apple, bahsi geçen teknoloji ile ekran-gövde oranını konusunda sınırları zorlayabilir. BRS sistemini daha önce de kullanmak istediği ancak bazı sorunlar yaşadığı aktarılan şirket, çerçeve kalınlığını düzenli olarak azaltmaya devam ediyor ve bu her zaman iyi karşılanıyor. Aile için elbette başka bilgiler de gündemde yer alıyor. iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max gibi 6,1-inç ve 6,7-inç değil, daha büyük 6,3-inç ve 6,9-inç 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak iPhone 16 Pro ve aynı zamanda iPhone 16 Pro Pro Max, bünyelerinde “Capture” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştiriliyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, yeni bilgilere göre Capture butonu üzerinde dokunma ve basınç algılamayı bir arada sunacak.

Kullanıcıların buton üzerinde kaydırma yaparak zoom / yakınlaşma yapabileceği söyleniyor, hafif dokunma ile netleme, daha sert dokunmayla ise çekim yapabileceği bir kez daha dile getiriliyor. Yani fotoğraf makinelerindeki deklanşör gibi de çalışacak ve yüksek ihtimalle çok bu detayı çok sevilecek buton, mekanik bir temele sahip olmayacak.

Bir kaynağın iddiasına göreyse iPhone 16, yerini alacağı iPhone 15’ten farklı olarak 3.349 mAh değil yüzde 6’lık bir artışla 3.561 mAh pil üzerine kurulabilir. Aynı kaynağın iddiasına göre 16 Plus modeli, yerini alacağı iPhone 15 Plus’tan farklı olarak 4.383 mAh değil yüzde 9’luk bir kayıpla 4.006 mAh pil üzerine kurulabilir.

16 Pro için herhangi bir kapasite açıklamayan kaynak, 16 Pro Max’in ise yerini alacağı iPhone 15 Pro Max’ten farklı olarak 4.422 mAh değil yüzde 5’lık bir artışla 4.676 mAh pil üzerine kurulacağını iddia ediyor. 16 Pro Max’te “L” şeklinde değil normal bir batarya kullanacağı iddia edilen Apple, burada özellikle 16 Plus için masaya gelen batarya kapasite azaltımı ile dikkat çekiyor. Ancak bu düşüşün daha verimli işlemci ile kompanse edileceği düşünülüyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli