reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 iOS 16 iPhone 17 LOG Tasarım

iPhone 16 Plus toplam yedi farklı renkle pazara çıkabilir

iPhone 16 ailesi için dün batarya kapasiteleri sızdırılmıştı. Bugün ise spesifik olarak 16 Plus özelinde bir renk sızıntısı ses getirdi.

İddia edildiği kadarıyla iPhone 16 Plus modeli pazara mavi, pembe, sarı, yeşil, siyah, beyaz ve mor renk seçenekleriyle beraber sunulabilir. Bu renklerin normal iPhone 16 için de sunulması bekleniyor, üstteki 16 Pro ve 16 Pro Max içinse şimdi olduğu gibi yine daha “cansız” renklerin tercih edileceği biliniyor. Dün yapılan yeni sızıntıya göre iPhone 16’da iPhone 15’e oranla yüzde 6 daha büyük, 3.561 mAh batarya olabilir. 16 Plus’ta ilginç olarak iPhone 15 Plus’a oranla yüzde 9 daha küçük, 4.006 mAh batarya olabilir. 16 Pro’da iPhone 15 Pro’ya oranla yüzde 2,5 daha büyük, 3.355 mAh batarya olabilir. 16 Pro Max’te ise iPhone 15 Pro Max’e oranla yüzde 5 daha büyük, 4.676 mAh bataryaya yer verilebilir. Yaz sonunda tanıtılacak iPhone 16 ailesi, geçtiğimiz hafta ortaya atılan iddiaya göre Border Reduction Structure (BRS) teknolojisiyle beraber iPhone 15’lerden daha ince çerçeveler üzerine kurulabilir. Bu teknolojiden 15 ve 16 Plus’ı da mahrum bırakmayacak bilgisi geçilen Apple, bahsi geçen teknoloji ile ekran-gövde oranı konusunda sınırları zorlayabilir. BRS sistemini daha önce de kullanmak istediği ancak bazı sorunlar yaşadığı aktarılan Apple, çerçeve kalınlığını düzenli olarak azaltmaya devam ediyor ve bu her zaman iyi karşılanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce çıkan taze bilgiler BRS teknolojisini yeniden gündeme getiriyor, daha öncekilerden farklı olarak BRS’in her iPhone 16’da olmama ihtimali bulunduğu aktarılıyor. Aile için elbette başka bilgiler de gündemde yer alıyor. iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max gibi 6,1-inç ve 6,7-inç değil, daha büyük 6,3-inç ve 6,9-inç 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak iPhone 16 Pro ve aynı zamanda 16 Pro Max, bünyelerinde “Capture” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştiriliyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor.

Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, yeni bilgilere göre Capture butonu üzerinde dokunma ve basınç algılamayı bir arada sunacak. Kullanıcıların buton üzerinde kaydırma yaparak zoom / yakınlaşma yapabileceği söyleniyor, hafif dokunma ile netleme, daha sert dokunmayla ise çekim yapabileceği bir kez daha dile getiriliyor. Yani fotoğraf makinelerindeki deklanşör gibi de çalışacak ve yüksek ihtimalle çok bu detayı çok sevilecek buton, mekanik bir temele sahip olmayacak.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli