reklamı kapat

POPÜLER

Manuel vitesli yeni Ford Focus ST Edition tanıtıldı

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olmayı sürdüren Ford, ürün gamına manuel vitesli yeni Ford Focus ST Edition modelini ekledi.

“ST Edition” takısından da anlaşılabileceği üzere sportif tarafta yer alan yeni Ford Focus ST Edition, tasarımsal olarak büyük bir sürpriz ortaya koymuyor. Yukarıda gördüğünüz mavi renkli versiyonu 19-inç siyah jantlar ile donatan firma, bu jantları artık Michelin Pilot Sport 4S değil Pirelli P Zero Corsa lastikler ile sarıyor. Track Pack paketinden gelen bazı parçalar ile donatılan araç, ayarlanabilir coilover süspansiyon üzerine kurulmuş ve kırmızı renkli kaliperli Brembo frenler ile kontrol altında tutuluyor. Yeni model gücünü 2.3-litrelik turbo destekli EcoBoost motordan alıyor ve bu motor ile 276 beygir güç ve 420 Nm tork sunuluyor. Gücü arka aksa altı ileri manuel şanzıman ile aktaran elektronik sınırlı kaymalı diferansiyele sahip araç, 0’dan 100 km/s hıza 5,7 saniyede çıkabiliyor ve en üstte 250 km/s hızı görebiliyor. 10 hoparlörlü B&O ses sistemiyle donatılan ve içinde siyah deri ile Alcantara malzemeler bir araya getirilen Focus ST Edition, hot hatch sevenlerin listesine şimdiden giriş yapmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford bundan önce bir elektrikli otomobil kararıyla gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Ford tamamen elektrikli F-150 Lightning ve Mustang Mach-E ile iyi sayılacak satış rakamlarına ulaşmasına rağmen elektrikli tarafta aşırı hızlı ilerlemek istemiyor. Değişen pazar şartları nedeniyle birçok diğer üretici gibi içten yanmalı ve hibrit araçlara ağırlık vermek isteyen marka, bu bağlamda üç sıralı büyük elektrikli SUV modelini 2025 yılından 2027 yılına ertelediklerini duyurdu.

Ford, bu ertelemenin pazarın daha da gelişmesine ve batarya teknolojisindeki ilerlemelerden yararlanmasına olanak tanıyacağını belirtiyor. Ford, Çinli elektrikli otomobillerin ABD pazarında büyük bir patlama yapacağını gören ve bunu artık çok açık şekilde dile getiren firmalardan. Özellikle 10-15 bin dolarlık ucuz Çinli araçların ABD otomobil pazarına çok büyük etki edeceğini bilen firma, Çinli firmaların elektrikli taraftaki üstünlüğünü kabul ediyor ve bunun için tam olarak hazır olmak istiyor.

Ford’un elektrikli araç bölümünden Marin Gjaja geçtiğimiz aylarda bu konuda, “Bu teknolojide bizden öndeler. Buna bakıyoruz ve diyoruz ki eninde sonunda buraya gelecekler. Bu yüzden şimdi sürece tam olarak uyum sağlamalı ve elektrikli araçlara odaklanmaya devam etmeliyiz, yoksa bir şirket olarak bir geleceğimiz yok.” açıklamasında bulunmuştu.

Ford Focus ST Edition yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER