reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 3.0 inceleme – cut copy paste

 - Güncelleme: 19 Mart 2009 21:05

17 mart 2009’da duyurusu yapılan iPhone 3.0 ile ilgili inceleme serimize detaylı ekran görüntüleriyle beraber başlıyoruz. İlk detayımız yeni sürümün Cut (kes), copy (kopyala) ve paste (yapıştır) desteği.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Örnek anlatımda Safari tarayıcı üzerinde kopyala yapıştır deneyimimizi maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  1. Öncelikli olarak tarayıcı üzerinde kopyalama yapmak istediniz metni seçmeniz gerekiyor. Seçim işlemi için Safari tarayıcıya özel olarak metnin üzerinde kısa süreli olarak parmağınızı basılı tutmalısınız. Bu sayede seçim alanı beliriyor. Seçim alanını köşelerinde yer alan noktaları kullanarak büyütmek veya daraltmak mümkün.
  2. Seçim alanı oluşturduktan sonra geçmiş versiyonlardakine benzer şekilde, metin içerisinde daha detaylı seçimler yapabilmek için yatay bir büyüteç kullanılabiliyor. Örnek ekran görüntüsünde yazı alanı içerisinde kopyalamak istediğimiz ‘iPhone 3.0‘ metnini seçiyor ve Copy seçeneğiyle kopyalama işlemini tamamlıyoruz.
  3. Artık metnimiz kopyalandı ve sıra kopyalanan metnimizi kullanmaya geldi. En çok eksikliği hissedilen noktalardan biri olarak kopyaladığımız metni arama kutusuna Paste seçeneğiyle yapıştırabiliyoruz. Aynı şekilde kopyalanan metni farklı form alanlarında da kullanmak mümkün.
  4. Arama işlemi için hazırız. İşlem sonunda tarayıcı içinde yer alan bir metni kopyalarak arama form alanında kullandık.

EK ÖZELLİKLER

  • Safari tarayıcı üzerinde kopyaladığınız metni uygulamadan çıkarak farklı uygulamalar üzerinde değerlendirmek mümkün. Örneğin Safari tarayıcıdan kopyaladığınız bir kullanıcı ismini Contacs üzerinde yine Paste seçeneğiyle yapıştırabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER