reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 3.0 inceleme – Safari tarayıcı

 - Güncelleme: 19 Mart 2009 21:05

iPhone 3.0 ile beraber yenilenen Safari internet tarayıcı özellikleri de oldukça sevindirici. Artık Safari internet tarayıcı üzerinde istediğimiz linkleri yeni bir sayfada zahmetsizce açmak mümkün.

NELER YENİ?

  1. Örnek ekran görüntülerine göre www.log.com.tr ana sayfasında yer alan bir haberin devamı yeni bir pencerede okumak için ‘devam‘ linki üzerinde parmağımızı basılı tutuyoruz.
  2. Karşımıza açılacak olan sayfanın adresini de gösteren mini seçim menüsü çıkıyor. Bu menüyü kullanarak adresi Open seçeneğiyle kendi sayfasında açmak, Open in New Page seçeneğiyle yeni bir pencerede açmak ve Copy seçeneğiyle adresi kopyalamak mümkün. Cancel seçeneğiyle işlemi iptal edebilirsiniz. Bir sonraki ekran görüntüsünde Copy seçeneğiyle kopyaladığımız adresi nasıl kullanabileceğimizi görüyoruz.
  3. Adres cubuğunda parmağızı basılı tuttuğumuzda karşımıza seçim yapmamızı sağlayan Select, tüm adresi seçmemizi sağlayan Select All ve bir önceki adımda kopyaladığımız adresi yapıştırmamız sağlayan Paste seçeneği çıkıyor. Select All seçeneğiyle tüm adresi seçtikten sonra Paste seçeneğiyle eski adresi yenisiyle değiştirebilir veya bir sonraki adımda görülen Cut, Copy, Paste seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.
  4. Normal metin alanlarında olduğu gibi adres çubuğunda yazılı olan adresi Copy ile kopyalamak, Cut ile kesmek ve Paste ile bir önceki işlemlerimizde kopyaladığımız/kestiğimiz adresi yapıştırmak mümkün.

EK ÖZELLİKLER

  • Standart Cut Copy Paste seçeneklerinde olduğu gibi adres çubuğundada seçili metin alanını köşelerde yer alan mavi noktaları kullanarak daraltıp genişletebilirsiniz.
  • Safari tarayıcı üzerinde adres çubuğundan veya hehangi bir internet sayfası üzerinden kopyaladığınız adresi uygulamadan çıkarak farklı uygulamalar üzerinde değerlendirmek -yapıştırmak- mümkün.

İLGİLİ HABERLER