reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 7 Plus ve 82.000 dolarlık Arri Alexa karşı karşıya [Video]

Apple’ın amiral gemisi telefonu iPhone 7 Plus bugüne kadar birçok profesyonel fotoğraf makinesiyle karşı karşıya geldi. Sunduğu kamera performansıyla başarı performans sergileyen iPhone 7 Plus’ın kamerası şimdi de 82.000 dolar değerindeki Arri Alexa sinema kamerasıyla karşılaştırıldı. Hollywood filmleri haricinde dünyanın en çok izlenen dizilerinden Game of Thrones’un çekimlerinde de kullanılan Arri Alexa sunduğu performansla iPhone 7 Plus’ı geride bırakıyor.

Alexa ile kaydedilen çekimlerde Arri Alexa’nın iPhone 7 Plus’a karşı bariz üstünlüğü gözler önüne seriliyor. Arri Alexa ile karşılaştırıldığında dinamik aralık ve renk değerinden yoksun olan iPhone 7 Plus’ta gürültü seviyesi de göze çarpıyor. iPhone 7 Plus’ta 4K, Arri Alexa’da Full HD video ayarı seçiliyken de karşılaştırma yapılıyor. Arri Alexa, Full HD video kaydında bile iPhone 7 Plus’tan çok daha iyi olduğu görülüyor. iPhone 7 Plus gürültü üretirken, Arri Alexa’da gürültü seviyesinin neredeyse olmadığını belirtelim. 82.000 dolarlık bir kamerada bunun normal olarak karşılanacağını da belirtmekte yarar var. iPhone 7 Plus, Arri Alexa karşısında bariz bir yenilgiye uğrasa da günlük çekimler için gayet başarılı bir kameraya sahip. Genellikle profesyonel fotoğraf makineleriyle elde edilen bokeh fotoğrafları çekmeye imkan sağlayan iPhone 7 Plus’ta 28 mm’lik F/1.8 diyaframlı geniş açı lens ve 56 mm’lik F/2.8 diyaframlı portre lens bulunuyor.

Sahip olduğu çift arka kamera, Apple’ın görüntü sinyali işlemcisi ve çeşitli yazılımlar sayesinde iPhone 7 Plus’ta arka planı bulanıklaştırmak mümkün oluyor. Arka planının bulanıklaştırılmasıyla ön plandaki kişi veya bir nesne bu özellik sayesinde ön plana çıkıyor.