reklamı kapat

POPÜLER

Nereden nereye; 1998 ve 2015 model Toyota Corolla çarpışma testinde! [Video]

17 Mayıs 2017

Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılarak geliştirilen otomobil güvenlik sistemlerinin en büyük destekçisi olan iskelet yapının ne derece geliştiğini görmek için Toyota Corolla sahneye çıkıyor.

Otomobil dünyasının kısa dönem hikayesine bile göz attığımız zaman bazı kriterlerin ne kadar hızlı şekilde değişip geliştiğine tanık olabilme şansımız var. Bunun en önemli örneklerinden birisini güvenlik standartlarında rahatlıkla görebiliyoruz. ABS, ESP ve hava yastığı derken araçların iskeletlerine dahil olan güvenli bölge sistemi gerek ön gerekse arka taraftan alınan darbeleri emme ve ana yapının mümkün olan en az şekilde hasar görmesini görevini üstlenir hale geldi. Zaman ilerledikçe elektronik güvenlik asistanların da kaza riski ortadan kaldırıcı en önemli yardımcılar olduğuna ve sürücülerin hayatını kolaylaştırdığına şahit olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Kağıt üzerinde kısa örneklerle altını çizmeye çalıştığımız bu gelişimi belki de en akılda kalıcı şekilde ANCAP‘in gerçekleştirdiği çarpışma testinde görme şansına erişiyoruz.


Avustralya NCAP tarafından gerçekleştirilen testte dünyanın en çok satan otomobillerinden birisi olan Toyota Corolla‘yı başrolde görüyoruz. 1998 yılında üretilen versiyon ile 2015 yılındaki versiyonu karşı karşıya getiren çarpışma testinde araçların sahip olduğu karoser ve donanımların nereden nereye geldiğini çok net bir yapıda görmek mümkün. Saate 64 kilometrelik hız sınırıyla gerçekleştirilen testin ardından 1998 model Corolla’da yer alan mankenin baş, boyun ve ayak bölgesinde ciddi seviyede yaralanma riski gözlemlenirken 2000 yılı öncesinde üretilen araçlarda ölümlü kaza oranın yüzde 33 oranında olduğunun altı çiziliyor.

VİDEO

YORUMLAR