reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’in dayanıklılık testi tek bir zayıf nokta bulabiliyor [Video]

Apple’ın merak uyandıran modellerinden iPhone 8 geçtiğimiz hafta ortaya çıktı ve genel olarak iPhone X‘in gölgesinde kaldı. Buna rağmen bu akıllı telefonun da pek çok kartısı bulunuyor. Telefonlara bir anlamda işkence eden ve dayanıklılıklarını test eden JerryRigEverything son videosunda iPhone 8’e el atıyor.

Daha önceki videolarda olduğu gibi iPhone 8’in dayanıklılık testine ekranla başlıyoruz. Apple‘ın iddiasına göre bu cihaz şimdiye kadarki en sağlam ekrana sahip. Yapılan teste bakılırsa bu iddia pek doğru olmayabilir. iPhone 8’in ekranı gündelik yaşamdaki pek çok darbeye karşı koyabilir gibi görünüyor. Fakat dayanıklılık seviyesi iPhone 7 ve Samsung Galaxy Note 8 ile aynı görünüyor. Özetle ekranda kalıcı çizikler yaratabilmek için fazlasıyla sert materyallere maruz kalması gerekiyor. Öte yandan ön kamera ve hoparlör oldukça başarılı bir şekilde korunuyor. Darbeler hiçbir şekilde etki etmiyor.

Arka yüzeye baktığımızda bizleri tamamen cam bir yüzey karşılıyor. Çok şık görünen bu tercih aynı zamanda ciddi bir koruma sağlıyor. Flaş ışığı ve arkadaki mikrofon da genel olarak zarar görmüyor. Fakat aynısını arka kamera için söylemek pek mümkün değil. Tercih edilen safir materyalin kalitesi beklenen seviyede değil. Bu sebeple arka kameranın üzerinde derin çizikler yaratmak mümkün oluyor. Cihazın yan yüzeyi ise tamamen metaldan yapılmış. Jilete maruz kaldığında bile sadece boyası çıkıyor, temelde ciddi bir zarar görmüyor. iPhone 8‘in kenarlarıyla ekranın arasında plastik bir bariyer bölge bulunması ise düşürmelerde yaşanabilecek problemlerin önüne geçiyor. JerryRigEverything‘in iPhone 8’e özel hazırladığı dayanıklılık testini hemen yukarıda bulabilirsiniz.