reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iPhone’un “kopyalanan” tasarımı yine mahkemede

Samsung’un iPhone’un tasarımını kopyalamakla suçlandığı, senelerdir süren savaşın cepheleri bu sefer alev almak üzere.

Her şey yaklaşık altı sene önce Apple’ın Samsung’u, ürettiği Galaxy serisinde iPhone’un tasarımını kopyalamakla suçlamasıyla başladı. 2011’den beri sayısız mahkemeden geçen davalar, hukuk şirketlerine harcanan servete rağmen bir türlü çözüme kavuşturulamadı.

Advertisement

2016’da yeni mahkeme başvurularıyla davayı canlı tutmaya çalışan Apple’ın çabaları sonunda karşılık buldu. Amerika Birleşik Devletleri Yargıtayı’nın 13 Ocak’ta verdiği emirle Federal Temyiz Mahkemesi uzun süredir beklemede tutulan temyiz davasını yeniden açtı.

Yargıtay geçen ay, bir önceki davada, Apple’ın Samsung’dan talep ettiği 399 milyon dolarlık tazminatı geri çevirmişti. Çünkü Apple, Samsung’un yaptığı telif ihlali sonucu uğradığı zararı Samsung’un bugüne kadar sattığı bütün Galaxy telefonlardan elde ettiği net kar üzerinden talep etmiş, Yargıtay ise zararı bu şekilde hesaplamanın mı, yoksa ön çerçeve gibi bağımsız maddeler üzerinden giderek hesaplanan mı daha doğru olacağına karar veremediği için davayı kapatmıştı.

Temyiz Mahkemesi şimdi, Samsung’un Apple’a ödemesi gereken cezanın tam karşılığını hesaplamaya çalışacak, ve son karar Temyiz Mahkemesi’ne ait olacak. Apple geçen ay yaptığı açıklamada bu konuda mahkemeye güvendiğini, ve 2011’den beri süren davalarının “Samsung’un bariz bir şekilde Apple’ın fikirlerini taklit etmesiyle” alakalı olduğunu, “yargıçların hırsızlığın doğru olmadığı mesajını vereceklerine” inandığını söyledi.

Diğerlerinden farksız gibi görünen bu dava, geçmişte yaşanmamış bir detayı bünyesine ekleyerek kızışıyor. Bu sefer, Calvin Clein, Dieter Rams, Norman Foster’ın da aralarında olduğu 100’ün üzerinde tanınmış tasarımcı, Apple’a mahkemede destek vermek için bir bildiri imzaladılar. Tasarımcılar bildiride Amerika’da 1949 yılında yapılan, ve Amerikanların %99’undan fazlasının sadece şişesine bakarak bile Coca Cola’yı ayırt edebildiklerini ispatlayan bir çalışmanın makalesini örnek gösteriyorlar, ve buna dayanarak Samsung’un, patentlerini ihlal ettiği Apple tasarımlarının tamamı için de ödeyeceği cezayı Apple’ın sonuna kadar hak ettiğini belirtiyorlar.