reklamı kapat

POPÜLER

İsveç’in herkesin arayabileceği bir telefon numarası var

Biz buralarda kimlik bilgileri sızıntılarıyla uğraşırken, medeniyetten ne yapacağını şaşıran İsveç kendi telefon numarasını duyurdu. Evet, koca bir ülkenin kendine ait bir telefon numarası var. Dünyanın herhangi bir yerinden arayıp herhangi bir İsveçliyle konuşabileceğiniz bir telefon numarası.

– Alo, orası İsveç mi?
+ Evet, ben Zlatan. Nasılsınız?
– Hayat çok mu güzel ya?

+46 771 793 336 numaralı İsveç telefonunu aradığınızda benzer bir diyalog yaşayabilirsiniz. İsveç’in sansürü kaldıran anayasa maddesinin kabulünün 250’nci yıldönümünde duyurulan İsveç numarası, esasen İsveç Turizm Birliği’nin ülkenin güzelliklerini tanıtmak için başlattığı bir kampanya. Sisteme gönüllü olarak kayıt olmuş, “telefon elçisi” olarak anılan İsveçli vatandaşlar gelen aramaları kabul edip her konuda sohbet ediyor.

isvec-numara
Söz konusu haberin dün akşam internet ortamında yayılmasıyla birlikte yapılan aramaların çoğu da Türkiye’den oldu. The Swedish Number web sitesinde yayınlanan verilere göre dün akşam Türkiye’den yapılan aramalar yüzde 80’lere kadar çıkarken şu sıralar diğer ülkelerin de medeniyetten nasiplenmek istemesi üzere yüzde 30’lara kadar düşmüş durumda. Ancak hala birinciliği kaptırmadığımızı belirtelim.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“İsveç’in herkesin arayabileceği bir telefon numarası var” için 2 cevap

  1. N. Irmak dedi ki:

    İnternet gibi bir araç varken alısün numarası vermekle neyi amaçlamışlar? Arayınca çok yazmaz mı hem?

  2. Misafir dedi ki:

    yazığı yazdığın interneti özgürce taşlamak için kullanmak kadar özgür bir iradeye sahip bir yerde yaşıyorsun