reklamı kapat

POPÜLER

Japonya, 2014 Dünya Kupası maçlarını Ultra HD yayınlayacak

Geride bıraktığımız CES 2013‘ten en çok aklımızda kalan 4K çözünürlüklü UHD televizyonlar oldu. Full HD çözünürlüğün dört katı piksel değeri sunan Ultra HD TV’ler şimdilik sadece sergilendikleri yerde inceleyebileceğimiz kadar nadir. Ancak geleceğin standardı olarak anabiliriz. Yalnız bu denklemdeki eksik parça öyle azımsanacak bir şey değil; 4K içerik henüz ortada yok.

Dünyada da Türkiye’de de genelde televizyon yayınları 720p ya da Full HD. Ancak bu 2014 yılına kadar, Japonya’da yaşayanlar için değişmiş olacak. Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, dünyada ilk kez, 2014 Dünya Kupası maçlarını 4K olarak yayınlanması kararı aldığını açıkladı. Asahi.com sitesinin haberine göre Japonya, standart yayın uydularının bu kadar büyük verileri transfer etmede yetersiz kalabileceğinden ötürü telekomünikasyon uyduları kullanılacak. Haberde belirtilen o ki 4K yayını 2014’te yapılırsa planlanandan iki yıl erken yapılmış olacak.

Yayın yapılması kararı alınması güzel haber ama tabii 2014 yılında 4K çözünürlük destekleyen televizyonların iyice yaygınlaşmış olmasını beklemek çok doğru olmaz. 84 inç ekranlı, 4K çözünürlüklü, 80 bin liraya kadar çıkan fiyatlarıyla UHD televizyonlar için galiba daha erken.