reklamı kapat

POPÜLER

Karsan e-ATA

Karsan e-ATA; beraberinde ilkleri getiren elektrikli otobüs ailesiyle tanışın

Bugün düzenlenen lansmanla karşımıza çıkarılan Karsan e-ATA, markasına Avrupa odaklı ürün gamında ilk olma niteliğini getiriyor.

Gerçekleştirdiği hızlı adımlarla elektrikli dönüşüm trenini Avrupa standartlarında yakalamayı başaran Karsan, bugün 55 yıllık marka tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Markanın Bursa’da yer alan tesislerinde gerçekleştirilen tanıtımıyla birlikte karşımıza çıkarılan e-ATA, Karsan’ı tüm ürün gamını elektrikliye dönüştürmüş bir üretici olarak Avrupa’da ilkler listesine taşıyor. Tamamen yeni bir tasarım ve platformla gelen Karsan e-ATA, Avrupa’da pazar lideri olan elektrikli Jest sonrasında iddiayı artırmadan da sorumlu olacak. Esnek batarya paketleri ve son teknoloji destekleriyle dikkat çeken e-ATA ürün gamı için ilk teslimatlar Aralık ayı itibarıyla Romanya’ya yapılacak.

Karsan e-ATA teknik özellikleri

Lansman kapsamında bizim de deneyimleme fırsatına eriştiğimiz yeni nesil elektrikli otobüs ürün gamı, Karsan içerisindeki detaylı AR-GE sürecinden doğuyor. Atak ve Jest’in aksine tamamen elektrikli altyapı üzerine üretilmesinden ötürü de ayrı bir noktada değerlendirilen ürün gamında 10, 12 ve 18 metrelik versiyonlarla tercih edilebilecek. Bu versiyonlar arasındaki farklılıklar, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre de şekilleniyor.

Karsan cephesinin batarya tarafında 150 kWh’den 600 kWh’e kadar esneklik gösteren üç farklı paket sunacağını görüyoruz. Bu bataryalarla gerçek dünya koşullarında yapılan testlerde 450 kilometrelik menzilin mümkün olduğu paylaşılan detaylar arasında. Şarj tarafında ise kapasiteye göre 2 saat ile 4 saat arasında değişen dolum süreleri öne çıkıyor. Karsan cephesi bataryaların yüksek kapasiteli kullanım ömrümünü en az 8 yıl olarak açıklıyor. Bu değer e-ATA’nın kullanıldığı rota ve şartlara göre 12 yıla kadar esneklik gösterebiliyor. Modellerin motorları da kendileri aralarında ayrışıyor. 10 ve 12 metrelik versiyonlarda 340 beygirlik güç sunan Karsan, 18 metrelik versiyonda ise çıtayı 680 beygire kadar yükseltiyor. Motorların ürettiği potansiyel tork değeriyse 22.000 Nm olarak resmiyet kazanıyor.

e-ATA’nın teknolojik destekleri de binek otomobilleri aratmıyor. Geleneksel aynaların yerine kör nokta avantajın beraberinde getiren kameraların kullanıldığı modelde, dijital gösterge paneli de dikkat çekenler arasında. Bunlarla birlikte şerit takip uyarısı, fren destek sistemleri, çarpışma uyarıları, hız sabitleyici, yokuş kalkış destek sistemi ve daha pek çok aktif ve pasif güvenlik ögesinin bu modelde asfalta yansıtılması dikkat çekiyor. Karsan cephesinin e-ATA ile birlikte hızlı şarj istasyonu ve bakım desteği gibi kapsamlı bir ulaşım çözümü sunma operasyonu da potansiyel alıcıların dikkatini çekecek destekler arasında. Günümüz şartlarındaki yerlilik oranı yüzde 35-40 olarak açıklanan e-ATA için önümüzdeki süreçte bu değerlerin daha yukarı çekilmesi hedefleniyor. e-ATA ile ilgili detaylı özellikler kısa süre içerisinde paylaşılacak.