reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda dünyanın ilk 5G dizüstü modeli: Lenovo Yoga 5G

Karşınızda dünyanın ilk 5G dizüstü modeli: Lenovo Yoga 5G

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Lenovo, CES 2020’de güzel bir sürpriz yaptı. Firmadan dünyanın ilk 5G dizüstü modeli Lenovo Yoga 5G geldi.

Akıllı telefon dünyasında 5G dönemi 2019’da başladı, 2020’de ise kesinlikle tavan yapacak. Peki dizüstü pazarı geride mi kalacak? Elbette hayır. CES 2020’de tanıtılan Lenovo Yoga 5G, bu konuda ilk çözüm ve gelecek için güzel bir gösterim yapıyor. Standart bir tasarımı bulunan dizüstü, oldukça ince yapıda. Çünkü bu model geleneksel bir altyapıya sahip değil. Dünyanın ilk 5G dizüstü modelinin içinde Intel değil Qualcomm imzalı Snapdragon 8cx işlemci yer alıyor. Bu işlemciyi Qualcomm’un meşhur X55 5G modem birimiyle bir araya getiren ve bu konuda bir ilke imza atan firma, bu sayede 5G ağına bağlanan iddialı bir model ortaya çıkarmış. Elbette geriye dönük LTE bağlantıya da sahip olan Yoga 5G, söylendiği kadarıyla tam 24 saatlik bir pil ömrü getiriyor. Ancak bu rakam henüz detaylandırılmış değil. 5G açıkken bu sürenin çok ciddi şekilde düşeceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın ilk 5G dizüstü modeli Lenovo Yoga 5G dikkat çekti

Modelin diğer detaylarına da bakalım. Açıklandığı kadarıyla 14 inç FHD IPS ekrana sahip dizüstü, 8 GB RAM ve 256 GB veya 512 GB SSD ile donatılabiliyor. Bünyesinde iki ade USB-C portu ve kulaklık girişi yer alan ürün, 5G için bir nanoSIM yuvası da barındırıyor. Bahar aylarında çıkacak dizüstünün açıklanan fiyatı ise 1.500 dolar seviyesinde.

İlginizi Çekebilir

Acer’ın “Ezel” dizüstü modeli