reklamı kapat

POPÜLER

Kaset satışları yeniden yükselişe geçiyor

Günümüzde online müzik servisleri yaygınlaştığından dolayı CD’lerin, USB belleklerin ve hatta müzik indirmenin bile pek bir anlamı kalmadı. Tamamen internet üzerinden müzik dinlemeye başladığımız bu dönemlerde eskiye duyulan özlem neticesinde plak satışlarında artış yaşandığını zaten biliyorduk. Ancak şimdi de kaset satışları büyük bir yükselişe geçti.

Advertisement

Açıklanan rakamlara göre Amerika’da kaset satışları büyük artış göstererek 2016’da 129 bine ulaştı. Geçen yıl plak satışlarının 13.1 milyona ulaştığını düşünürsek bu pek büyük bir rakam sayılmaz fakat 2015 yılında kaset satışlarının 74 bin olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kaset satışlarının artmasında ünlü isimlerin albümlerini kaset olarak satışa sunmasının büyük bir katkısı var. Justin Bieber ve The Weeknd’in kasetlerinin binlerce satışa ulaştığı belirtiliyor. Eminem’in The Slim Shady LP albümünün yeniden piyasaya sürülen versiyonu 3 bin satarken Prince’in Purple Rain albümü ise 2 bin satış rakamına ulaşmış durumda. Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 ise en iyi satış rakamına ulaşarak 4 bin rakamını devirdi. Kaset satışlarının yüzde 43’ünün internet üzerinden yapıldığı belirtilirken satışın geri kalanının müzik dükkanlarından yapıldığı ifade ediliyor. Ayrıca kasetlerin büyük bir kısmının sadece eski tarzda cihazların kullanılabildiği ve dolayısıyla sadece kasetle müzik dinlenebilen hapishanelere gönderildiği belirtiliyor. Kaset satışlarının bu yıl da artacağı düşünülüyor.