reklamı kapat

POPÜLER

KIA’nın kompakt sınıfına crossover havası geldi; İşte Picanto X-Line’ın iddialı özellikleri

07 Eylül 2017

Bu zamana kadarki en güçlü Picanto versiyonu olan X-Line, sahip olduğu donanımlarla ciddi anlamda iddialı bir rakip olarak sokaklara çıkacak.

KIA’yı kompakt sınıfta başarıyla temsil eden ve yeni jenerasyonuyla Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıyılan Picanto, önümüzdeki hafta açılışı yapılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında yeni bir üyeye kavuşuyor. Elden geçirilen tasarımıyla çoğu kesimden tam not alan Picanto, X-Line modeliyle birlikte yerden yükselerek crossover havasına bürünüyor. Kaputunun altında sunulan yeni motorla bu zamana kadarki en güçlü Picanto versiyonu olma özelliğini de beraberinde getirdiği söylenen X-Line’da, sınıfı gereği bu bölümünde yine de beklentileri çok fazla yukarı konumlandırmamakta fayda var.

Tasarım – Donanım

Hyundai’nin i20 – i20 Active örneğinde olduğu gibi Picanto’da da crossover havasının yaratılması adına benzer hamleler yapıldığı ilk adımda söyleyebiliriz. Baktığımızda standart versiyona oranla yükseliği 15 milimetre artırılan Picanto X-Line’da; daha büyük formda tamponlar, önde ve arkada metal görünümlü tampon eklentiler, sis farının çevresine yerleştirilen yeşil çerçeveler ve A sınıfı modellerde pek görmeye alışık olmadığımız 16 inç‘lik jantlarla crossover havasının yaratılmaya çalışıldığını görüyoruz.


Tasarımıyla farklı bir havayı barındırdığı net bir şekilde görülebilen Picanto X-Line’ın sahip olduğu donanımlarsa çok daha etkileyici ve tatminkar. Bu donanımlardan öne çıkanlara baktığımızda; LED gündüz farları, anahtarsız giriş, alüminyum pedallar, navigasyon, Android Auto ve Apple CarPlay destekli 7 inç‘lik multimedya ekran, geri görüş kamerası ve kablosuz telefon şarjı gibi daha çok üst segmentlerde gördüğümüz parçalara yer verildiğini görüyoruz. Elektronik destek üniteleriyle de potansiyel alıcılarını memnun edecek olan araçta araç stabilite yönetimi, elektronik stabilite kontrolü, güçlendirilmiş çelik üzerine oluşturulmuş gövde parçaları, altı adet hava yastığı ve opsiyonel olarak satın alınabilecek otonom acil fren sistemi gibi donanımlar yer alıyor.

Motor – Satış tarihi

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi X-Line, bu zamana kadarki en güçlü Picanto modeli olarak sokaklara çıkacak. Turbo beslemeye sahip 1.0 litrelik üç silindirli T-GDI motorun görev yaptığı bu versiyon 99 beygir güç ve 172 Nm tork değerlerine sahip. Bu motorla 0’dan 100’e hızlanmasını 10,1 saniyede tamamlayabilen Picanto X-Line’ın ortalama tüketim değerleriyse 100 kilometrede 4,5 litre olarak veriliyor. KIA Picanto X-Line’ın Frankfurt’taki gösteriminin ardından bu yılın son çeyreği içerisinde kademeli olarak satışa sunulmaya başlanacak.

YORUMLAR