reklamı kapat

POPÜLER

internet

Koca bir ülkede 2 gün boyunca internet kesintisine sebep olan olay

Nesnelerin İnterneti ile beraber artık internet bağlantısına sahip olmayan neredeyse hiçbir şeyin kalmadığı günümüzde yarım saatlik bir internet kesintisi dahi sinirleri fazlasıyla gerebilecekken, 2 gün boyunca internet olmasa ne yapardınız?

Adeta temel ihtiyaçlardan biri haline gelen internet, yokluğunun düşüncesiyle dahi sinir stres sahibi olmanıza sebep olabiliyor. Batı Afrika ise 2 günlük dev bir kesintiyle karşı karşıya kaldı. 30 Mart’ta ACE (African Coast to Europe) denizaltı kablosu koparak devasa bir krize sebep oldu. Söz konusu kablo 17 bin km uzunluğunda ve 5,12 Tbps potansiyel kapasitesi bulunuyor. Afrikanın batı kıyısından boylu boyunca uzanan kablo Fransa ve Güney Afrika arasında yer alıyor. Aralık 2012 yılında hizmete giren kablonun zarar görmesi ise iki günlük dev bir kesintiye sebep oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ACE

48 saat süren kesinti

Yayınlanan rapora göre söz konusu zarar Mauritania kıyısında meydana geliyor. Beraberinde de komşu 10 ülkede ciddi bir bağlantı krizi yaşatıyor. Mauritania ise 48 saatlik kesintiyle baş başa kalıyor elbette. Diğer ülkelerde yer alan karasal kablolama ve uydu bağlantıları sayesinde tam bir kesinti görülmüyor. Ancak hafta sonu boyunca ciddi anlamda bağlantı düşüşü ve kesilmeleri yaşanıyor. Bu olayla beraber aslında Batı Afrika ve civarındaki bağlantı hizmetlerinin ne kadar kırılgan olduğu da görülüyor. Tek bir ana hat üzerinden dağıtılan hizmet, ana servisin zarar görmesi durumunda tüm bölgeyi etkiliyor. Facebook’un solar drone’ları ya da Alphabet’in balonları da bunu çözmeye çalışıyor.