reklamı kapat

POPÜLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden 26 bin öğrenciye dizüstü bilgisayar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Kocaeli Interteks Fuar Merkezi’nde düzenlediği Exper BilgePisi dağıtım töreninde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun bizzat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da telekonferans aracılığıyla katıldığı törende, il genelinde 26 bin 587 öğrenciye Exper BilgePisi dizüstü bilgisayarı dağıtıldı. Proje kapsamında her yıl 6. sınıflara bilgisayar verilmesi ve 5 yıl sonunda yaklaşık 130 bin öğrencinin bilgisayar sahibi olması bekleniyor. E-öğrenme modelini destekleyen uygulamaları barındıran bilgisayarlar, bu sayede öğrenciler için öğrenimi keyifli hale de getiriyor. Magic Desktop arayüzünde bulunan; oyunlar, eğitimler, ses kaydedici ve e-posta yazılımı sayesinde çocukların kullanımına yönelik bir uygulama da sunan Exper BilgePisi, ayrıca proje kapsamında E-Okul sistemini de destekliyor. Projeyle birlikte E-Okul döneminin de kapıları açılıyor. E-Okul sistemi ile öğrencilerin zaman zaman evlerinden de ‘sanal sınıflarına’ dahil olabilmeleri ve hatta evlerinden sınava bile girebilmeleri olanaklı kılınıyor. Toplam 5 yıl sürecek ve yaklaşık 130 bin bilgisayarın dağıtılacağı projenin meyvelerinin ise 10 yıl içinde toplanacağı düşünülüyor. Kampanyanın internet adresi ise, www.bilgearkadas.com olarak belirlendi.
ogrenci-1GÜÇLÜ DONANIM DESTEĞİ
Proje kapsamında dağıtılan ve Exper tarafından geliştirilen BilgePisi, dayanıklılığı ile göz dolduruyor. Darbelere ve sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olarak geliştirilen BilgePisi, su geçirmez tuş takımı ve 6 saate varan uzun pil ömrüyle öne çıkarken, 40 cm’den düşmelere karşı dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 1.54 kilogram ağırlığı ve özel tasarımı ile çocuklara uygun şekilde geliştirilen BilgePisi, üzerinde Intel Atom işlemci bulunduruyor. 1 GB bellek, 160 GB kapasiteli sabit disk, 10 inç genişliğinde ve 1024×600 piksel çözünürlüğünde ekran, 1.3 megapiksellik webcam ve Windows XP işletim sisteminin yanı sıra CMPC yedekleme programının da sahibi olan BilgePisi, ayrıca ekran koruyucu ve duvar kağıtları ile de heyecan yaratıyor. BilgePisi’nin bulundurduğu ekran koruyucu ve duvar kağıtları için 4 Mevsim Kocaeli Fotoğraf Yarışması’na katılan eserlerden özel bir derleme yapılmış. BilgePisi sahibi olacak olan çocukların bu sayede birbirinden güzel Kocaeli manzaraları ile şehirden ve doğadan kopmaması amaçlanıyor.
ogrenci-2RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “BÜYÜK HİZMET!”
Proje kapsamında düzenlenen törene telekonferansla katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projeyle ilgili şu sözleri söyledi: “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi verdiği sözü tutuyor ve ben de bundan büyük memnuniyet duyuyorum. 5 yılda 130 bin bilgisayar dağıtılması büyük bir hizmettir. Biz hükümet olarak bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık. Bugün artık ülkemin hangi şehrine gidersem gideyim, çocuklar benden oyuncak ya da para değil bilgisayar istiyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime verdiği bu destek tüm yerel yönetimlere örnek olacaktır ve takdire şayan bir projedir.” Ayrıca, bilgisayar sahibi olan öğrencilerden, kendisine e-posta göndermelerini ve duygularını ifade etmelerini isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yılın ise, kardeşlik ve barış yılı olmasını dilediğini ifade etti. Yine törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise konuyla ilgili olarak şu sözleri söyledi: “Türkiye’nin iyi eğitim almış, teknolojiye ayak uyduran gençlere ihtiyacı var. Bu proje ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Proje kapsamında 130 bin öğrenci bilgisayar sahibi olacak. Bu mutluluk verici bir gelişme. Geçmiş çok farklıydı, bugün farklı, gelecek daha farklı olacak. Teknoloji sürekli değişiyor. Değişen teknolojilere ayak uydurmak hepimiz için önem taşıyor. Bilgi toplumuna geçiş sürecinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü bu projenin diğer belediyeler tarafından da örnek alınacağını umuyorum ve projede emeği geçen herkesi kutluyorum.”

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden 26 bin öğrenciye dizüstü bilgisayar” için 2 cevap

  1. ayşe dedi ki:

    ayyyyy bilgisayarar süper çok teşşekkür ederizzzzzzz

  2. semih kalafat dedi ki:

    100.yılda okuyorum 2013te bilgisiyarlarımızı ne zaman verilicek çok merak ediyoruz 6 A