reklamı kapat

POPÜLER

Askeri eğitimlerde kullanılan dünyanın en gelişmiş savaş simülasyonu Kocaeli’nde

19 Kasım 2017

Sadece Amerika ve Türkiye’de bulunan, sanal gerçeklik sistemlerini profesyonel askeri eğitimler alanında hayata geçiren ilk örnek olan COMTRA, Kocaeli Bilişim Fuarı’nda.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23-26 Kasım 2017 tarihlerinde düzenleyeceği Kocaeli Bilişim Fuarı için geri sayım başladı. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuar, dünyanın en gelişmiş savaş simülasyonu COMTRA’ya (Combat Training System) da ev sahipliği yapacak. Ana teması “Sanal ve Artırılmış Gerçeklik” olarak belirlenen Kocaeli Bilişim Fuarı, profesyonel askeri eğitimler alanında hayata geçirilen ilk örnek olan COMTRA savaş simülasyonunu, teknoloji meraklılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Savaş simülasyonu COMTRA

Oldukça dikkat çekici olan savaş simülasyonu, güvenlik güçlerinin eğitimlerine katkıda bulunan ve zenginleştiren, sanal gerçeklik tabanlı muharebe eğitimi olarak tanımlanıyor. Güvenlik güçlerinin eğitiminde sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanan sistemde kullanıcılar fiziksel olarak kendilerini sabitleyici hiçbir cihaza bağlı olmadan, simülasyon alanının içinde özgürce hareket edebiliyor. Sistem, vücut hareketlerini herhangi bir sapma olmadan algılıyor. Bu özelliği kullanıcıların göz ve vücut kombinasyonlarını sağlamalarını ve bu sayede denge kaybı olmadan gerçek hayattaki hareketlerini yapabilmelerine olanak veriyor. Sistem içinde isteğe bağlı senaryolar da oluşturulabiliyor. Böylece eğitim alan kullanıcılar pek çok farklı alanda tecrübe kazanabiliyor.

Simülasyon içinde kullanıcılara ağırlığı, dengesi ve tepme etkisi orijinaline yakın silahlar veriliyor. Bu sayede daha gerçekçi bir sanal eğitim alanı oluşturulabiliyor. Simülasyonda kullanıcıların vurulması durumunda yeleğin belirli bölgelerinde bulunan sensörler sayesinde kullanıcılar vuruldukları en yakın yeri hissedebiliyor. Kocaeli Bilişim Fuarı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR