reklamı kapat

POPÜLER

2020 Kia Stonic

Kompakt SUV sınıfının yeni üyesi 2018 KIA Stonic ve öne çıkan özellikleri

Kompakt SUV sınıfının en yeni üyesi olan Stonic KIA’nın iddialı garanti süresiyle kullanıcıları cezbetmek için hazır.

Geride bıraktığımız her yıl satış rakamları ciddi oranda artış gösteren B segment SUV sınıfının bu artışını sürdürmesiyle birlikte 2020’ye kadar çıkış noktasını katlaması bekleniyor. Bu ilgiyle doğru orantılı olarak üreticilerin yeni modelleriyle zenginleşen segmente Hyundai Kona‘nın ardından KIA Stonic dahil oluyor. Gün içerisinde ilk görselleri ortaya çıkan Stonic KIA genlerini sınıfa aktararak kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışacak. RIO tabanlı olarak geliştirilen araçta sunulan teknolojik destek ekipmanları da tercih edilebilirliği büyük oranda etki edecek gibi gözüküyor.


KIA’nın “kaplan burnu” adını verdiği ızgarasıyla gelen Stonic sınıfının en iyi iç hacmine sahip modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bagaj kapasitesi olarak da sınıfının ihtiyaçlarını karşılayan araç 351 litrelik kullanım alanı vadediyor. Dış tasarımında güncel KIA tasarım dilinin kullanıldığı Stonic rakiplerinde olduğu gibi oldukça zengin renk seçeneği ve farklı kombinasyonlarla sunulacak. Kokpit yapısıyla baz alındığı RIO ve kuzeni KONA ile büyük benzerlikleri taşıyan ara sürüş asistanı, otonom acil frenleme sistemi, arka trafik asistanı, dikkat algılayıcı, şerit takip asistanı, uzun far asistanı, elektronik stabilite kontrolü gibi desteklere sahip.

2020 Kia Stonic

KIA’nın altyapısal olarak ciddi anlamda güvenliği Stonic hafif alaşımdan platform ve yüksek dayanıklı çelikten güç alıyor diyebiliriz. Motor seçenekleri bazında beklenildiği gibi düşük hacimli turbo ve dizel ünitelerin kullanıldığını gördüğümüz araçta benzinli motorlar 120 beygir güç üreten 1.0 litreden başlayıp 1.4 litrelik MPI‘la son buluyor. Dizel motor ayağındaysa bizleri tek seçenek olan 1.6 litrelik ünite karşılıyor. Yedi yıla ve 100.000 kilometreye kadar KIA garantisinde olacak olan Stonic’in satışları 2017’nin üçüncü çeyreğinde başlayacak.