reklamı kapat

POPÜLER

kredi kartı çalındı

Korkutan haber; Türkiye’den çalınan 455 bin kredi kartı bilgisi satışta!

Siber güvenlik konusunda Türkiye’yi ilgilendiren endişe verici bir gelişme gündemde bulunuyor. Gelen bilgilere göre Türkiye’den 455 bin kredi kartı bilgisi çalındı.

ZDNet‘te yer alan habere göre bu 455 binden fazla kredi kartı bilgisi şu an Joker Stash üstünden satılıyor. Hem bankamatik kartlarının hem de kredi kartlarının çalındığını aktaran Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı, veriler içerisinde “kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC kodu, müşteri adı, isim, e-posta adresi ve telefon numaralarının yer aldığını” aktarıyor. Bu açıdan durum gerçekten çok kötü görünürken, kart bilgilerinin nasıl çalındığı hakkında ise şimdilik sadece tahminler yürütülüyor. “30 bin + 30 bin + 190 bin + 205 bi”n olmak üzere dört farklı paket halinde satılan verilerin, hackerlar’a 500 bin dolardan fazla gelir getirebileceği aktarılıyor. Bu konu hakkında Türkiye’deki gerekli kurumlara bilgi verildiğini belirten Group-IB araştırmacıları, sürecin gerçekten korkutucu olduğunu aktarıyor.

kredi kartı çalındı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kara cuma kapsamında da kredi kartı verileri çalındı denilmişti

Geçtiğimiz haftalarda bazı büyük e-ticaret sitelerinin hacklendiği ve kredi kartı verilerinin sızdırıldığı yönünde de haberler çıkmıştı. Hatta bazı kişiler bu olaydan sonra kredi kartlarından haberleri olmadan yapıldığını aktarmaya başladı. İşte bu konuda firmalardan henüz tam olarak net bir açıklama gelmiyor. Bu açıdan herkesin kartlarını sürekli olarak takip etmesi ve haberlerinin olmadığı harcamaları bankalarına bildirmesi gerekiyor. Ayrıca yüksek güvenlik için internette “sanal kart” kullanımının da artırılması gerekiyor. Biliyorsunuz sanal kartlara para aktarılmadan harcama yapılamıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun yeni akıllı telefon modeli