reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk tamamen elektrikli deniz uçağı

Dünyanın ilk tamamen elektrikli deniz uçağı

Elektrikli otomobil, otobüs, kamyon, bisiklet ve motosiklet yanında elektrikli uçaklar da geliştiriliyor. Şimdi ise karşımızda dünyanın ilk tamamen elektrikli deniz uçağı yer alıyor.

Dünyanın ilk tamamen elektrikli deniz uçağı, gökyüzünde süzülmeye başladı. Harbour Air ve MagniX tarafından ortak hazırlanan bu tamamen elektrikli pervaneli deniz uçağı, bünyesinde 750 beygirlik bir elektrik motoru taşıyor. Pilinin 300 kWh seviyesinde olduğu açıklanan standart tasarımlı uçak, toplam 1 ton ağırlığa sahip. Peki menzil? Bu konuda direkt olarak açıklanan bir veri yok. Ancak uçağın yapısı gereği çok uzun mesafeler katetmesi gerekmiyor. Bu açıdan pilin ve motorun uçağın kullanılacağı kısa mesafeli rotalara özel olarak seçildiği ve ayarlandığı aktarılıyor. Bu rotaların da Victoria, Vancouver, Nanaimo, Whistler, Seattle, Tofino, Salt Spring Island, the Sunshine Coast ile Comox olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın ilk tamamen elektrikli deniz uçağı gelecek için önemli görünüyor

Bu deniz uçağının en önemli artısı operasyon masrafının normal modellerden çok daha düşük olması. Ayrıca çevreye verdiği zarar da ciddi şekilde az olan elektrikli uçak, şimdilik ilk uçuş testini tamamlamış durumda. Yani henüz aktif olarak operasyona alınmayan uçak, yine de buna hazır görünüyor. Üzerinde testlerin / denemelerin biraz devam edileceği hava aracından 53 uçaklı bir filo kurulacağı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Polisler için hazırlanan yeni ölümcül olmayan silah

İLGİLİ HABERLER