reklamı kapat

POPÜLER

plane

Dünyanın en büyük uçağı test uçuşuna hazır! [Video]

2015 yılının ağustos ayında dünyanın en büyük uçağı hakkındaki detayları sizlere aktarmıştık. Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın şirketi Stratolaunch Systems’in imzasını taşıyan uçağın test uçuşlarının başlayacağı belirtilmişti.

Advertisement

Test uçuşunun gerçekleşmemesi uçakla ilgili çalışmaların durduğunu akıllara getirmişti. Allen’ın yakıt testi için paylaştığı yeni bir görsel çalışmaların devam ettiğini gözler önüne seriyor. Muazzam büyüklükteki hangardan çıkarken görüntülenen uçakta altı adet Boeing 747 motoru bulunuyor. Yaklaşık 226 bin kilogram yük taşıma kapasitesine sahip olan uçak 2.000 deniz mili (3.704 kilometre) menzil vadediyor. Uydu taşıyan roketlerin havalanmasını sağlamak için geliştirilen dünyanın en büyük uçağı ünlü uzay mühendisi Burt Rutan’ın şirketi Scaled Composites tarafından geliştirilmiş durumda. Bu projenin hayata geçmesiyle roketlerin fırlatılmasında yakıt tasarrufu sağlanacağı da ifade ediliyor. Uçağın üretiminde iki adet Boeing 747 kullanılıyor.


117 metre genişliğinde kanat genişliğine sahip olan uçağın kanadının Airbus A380’in kanat genişliğinden 38 metre daha fazla olduğunu belirtmekte yarar var. Dünyanın en büyük uçağının önümüzdeki 10 yıl içerisinde uçuşa hazır olması bekleniyor.

VİDEO