reklamı kapat

POPÜLER

Kumaş tabanlı OLED ekran teknolojisi geleceğe yön vermeye hazırlanıyor

Giyilebilir teknolojinin temelleri yeni bir boyuta ulaşıyor. “Giyilebilir” ifadesi gelecekte gerçek anlamına kavuşacak gibi görünüyor.

Giyilebilir teknolojinin geliştirilmesi ve bunun üzerine yapılan çalışmalar son sürat devam ediyor. Uzmanların bu konuyla ilgili genel kanısı henüz bu teknolojiden uzak olduğumuz lakin gelecekte kesin olarak sunulacağı yönünde. Günümüzde bu teknoloji üzerine çalışma yürütme ortaklığına giden Kore merkezli KAIST ve Kolon Glotech, kumaş tabanlı OLED ekran teknolojisin ilk adımını yaratmayı başardı.

Esneyebilen, giyilebilen ve katlanabilen yapısıyla OLED teknolojisine sahip ekranlar, geçtiğimiz süreçte de geliştirilme aşamasında karşımıza çıkmıştı. Günümüzde birçok üreticinin Curved (Kavisli) ekran olarak televizyon ünitelerinde sunduğu bu teknoloji ileri süreçte giyilebilir teknoloji gelişiminde kilit rol üstleniyor. Bu teknolojiyi kumaş tabanlı yapmaksa işin çok farklı bir boyutu. Şu an için OLED teknolojisi kumaş ile harmanlamak ise işin zor kısmı olarak görülüyor. Kumaşın yapısı gereği oluşan ısıyı dağıtma konusunda problem yaratması bu süreçteki en büyük sorunlardan biri. Uzmanlar geliştirdikleri yeni çözümle kumaş ve cama benzer bir paneli bir araya getirerek kumaşın esnek yapılı karakterinden en uygun şekilde faydalanmayı hedefliyor. İleriki süreçte kumaş tabanlı ekranların üretimi konusunda umutlu olan araştırma ekibi başkanı Choi Kyung-chul “Kumaş tabanlı OLED teknolojisi plastikten çok daha esnek, rahat ve giyilebilir teknolojinin gelişiminde daha avantajlı.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR