reklamı kapat

POPÜLER

Kutup ayılarını görüntüleyebilmek için eksi 50 derecede 117 saat [Video]

03 Şubat 2016

Son günlerde internette dolaşan anne kutup ayısı ve onun sırtına tutunmuş yavrusunun fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Peki, fotoğrafçının o fotoğrafları çekebilmek için eksi 50 derecede 117 saat beklediğini tahmin edebilir miydiniz? Vahşi yaşam fotoğrafçısı Daisy Gilardini‘nin imzasını taşıyan fotoğrafların arkasındaki hikayede bundan çok daha fazlası yatıyor.

Fotoğrafçı Daisy Gilardini, geçen yıl 17 Şubat’tan 3 Mart’a kadar olan 13 gün boyunca, Kanada, Wapusk Mili Park’ında, anne kutup ayısı ve yavrularının mağaradan dışarı çıkmasını beklemiş. Gilardini’nin ifadelerine göre her yıl şubat ve mart ayları arasında, kasım ayında doğum yapan anne kutup ayıları, yavruları ile birlikte mağaralarını terk ediyor. Kutup ayılarının mağaradan çıktıkları bu tarihlerde bile bu olaya şahit olmanın çok zor olduğunu belirten fotoğrafçı, meslektaşlarının son derece çetin doğa koşullarına göğüs germek zorunda olduklarını da sözlerine ekliyor.

Gilardini, o 13 gün boyunca, eksi 50 derecelik sıcaklıkta 800mm’lik süper tele foto lensiyle bu manzaraya şahit olmayı beklemiş. Saatte 60-70 km’ye ulaşan kuvvetli rüzgarlar eşliğinde 117 saatini sahada geçiren fotoğrafçı, nihayetinde, 12 saatlik çekim yapmayı ve beş farklı kutup ayısı gözlemlemeyi başarmış. Şahit olduğu anlar arasında beklenmedik bir şekilde annesinin arkasına atlayıveren yavru kutup ayısı da var. Vahşi yaşam fotoğrafçılığını sabır ve sebat gösterme olarak niteleyen Gilardini, uzun bekleme süreleri ve zorlu koşullara rağmen çok nadir görülen bunun gibi bir olaya şahit olmanın paha biçilmez olduğunu ifade ediyor.*

Aşağıdaki videoda Gilardini’nin çekimlerinin bir kısmını izleyebilir, haberin girişindeki galeride ise yakaladığı muazzam karelerden bazılarını görebilirsiniz. Daha fazlası için fotoğrafçının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

VİDEO

*[Kaynak – PetaPixel]

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kutup ayılarını görüntüleyebilmek için eksi 50 derecede 117 saat [Video]” için bir cevap

  1. Fatih Şahin dedi ki:

    Kutlarız, bu güzel hayvanları bu günler görebiliyoruz. Kutupların erimesi bu şekilde gittikçe kendi çocuklarımız Beyaz Kutup Ayılarını göremeyecek.