reklamı kapat

POPÜLER

Kuvvetten birlik doğar: Samsung’dan açık mimarili sağlık platformu girişimi

Güney Koreli teknoloji devi, geçtiğimiz gün San Francisco’da gerçekleştirdiği bir etkinlik kapsamında Samsung Digital Health Initiative (Samsung Dijital Sağlık Girişimi) adını verdiği bir projenin duyurusunu yaptı. Samsung bünyesindeki Strateji ve İnovasyon Merkezi tarafından yürütülen projenin en dikkat çeken özelliği hem donanım hem de yazılım açısından açık platform oluşu.

Mobil teknolojide kullanılan sensörlerin, algoritmaların, veri toplama ve analizinin gelişimini hızlandırmayı hedefleyen proje kapsamında ilk aşamada, Simband adı verilen bir bileklik geliştirilmeye başlanmış. Referans tasarım ya da örnek olarak değerlendirilebilecek olan cihazın kalp hızı, nefes alış-veriş hızı ve kan basıncı ölçümü gibi işlemleri gerçekleştirmeye çalışan cihazların önünü açarak diğer şirketlere ilham kaynağı olmak gibi bir misyonu bulunuyor. Sami adında bir açık yazılım mimarisi kullanan bileklik, kullanıcıların vücudundan topladığı birçok farklı veriyi işleyip gösteriyor.

simband samsung

Modüler bir yapısı olan Simband, en gelişmiş algılama teknolojilerini biraraya getirebilme özelliğine sahip. Samsung’un piyasaya sürmeyeceğini açıkladığı cihazın, geliştiriciler tarafından çok daha iyi bir hâle getirilmesi umuluyor. Bu süreçte, cihazın yazılımı Sami, sensörlerden toplanan verileri güvenli bir biçimde buluta depolayacak.

Düzenlediği etkinlikte söz konusu donanımın ve yazılım bileşenlerinin nasıl çalıştığını gösteren Samsung, San Francisco Kaliforniya Üniversitesi ile sağlık teknolojilerine dair bir ortaklık anlaşması imzaladıklarını da açıkladı. Bu anlaşmayla, çeşitli şirketlerin ve girişimcilerin Simband gibi yenilikçi ürünleri piyasaya sürmelerinde de bir kolaylık sağlanacağı tahmin ediliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kuvvetten birlik doğar: Samsung’dan açık mimarili sağlık platformu girişimi” için 3 cevap

  1. dadad dedi ki:

    şirketler insanları hastalık hastası yapacak marketing adına.

  2. Ojeme dedi ki:

    Birlikten kuvvet doğar olmalı madem sağdan soldan tercüme ediyorsunuz onu düzgün yapın.

  3. Özge Olcay dedi ki:

    Merhaba, aslında başlıktaki bir söz oyunuydu.