reklamı kapat

POPÜLER

LEGO Technic Bugatti Chiron, bu kez 5 beygirlik gerçek bir otomobil olarak asfaltta! [Video]

Üzerinde kendine ait bir motorun bulunduğu LEGO Technic’in Bugatti Chiron, boyutlarıyla orijinal versiyonla birebir benzerlik gösteriyor.

LEGO’nun son yıllarda en çok sevdiği otomobillerden birisi hangisi?” sorusuna vereceğimiz cevap Bugatti Chiron‘dan başkası olamazdı. Yapılan anlaşma ile Technic departmanının nefes kesen bir çalışma sonucunda aileye dahil oldu. Haziran ayında tanıtımı gerçekleştirilen sette orijinal versiyondaki pek çok mekanik parçanın birebir kullanılması da bizim gibi şüphesiz meraklılarını mest eden noktalardan birisi oldu. Türkiye’de de satışlarına başlanan paketle sınırlı kalmayan LEGO, şimdi de ebatları gerçek dünyaya uyarlamış şekilde karşımıza çıkıyor. Chiron’un orijinal boyutlarında LEGO parçalarından üretilerek tamamlanan projenin gerçek anlamda kullanılabiliyor olması da fantastik noktalardan birisi. 1 milyon adedin üzerinde parçanın bir araya getirilmesinden oluşan projede mekanik parçaların ve motorun aktif olarak çalışması da gerçekten çok keyifli görüntülere sahne oluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LEGO mühendisliği

Geçtiğimiz yıllara baktığımızda LEGO’nun yine gerçek ebatlarda tasarımını gerçekleştirdiği otomobil projelerini hatırlayabiliriz. Chiron’u onlardan ayıran en büyük fark iste, altında LEGO tarafından yapılmış gerçek bir motorun bulunması. İlk duyulduğunda inanması güç olsa da, bu “oyuncağın” toplamda 5,3 beygir güç ve 92 Nm tork üreten bir motoru var. Yine resmi kaynakların açıklamasına göre bu kombinasyonla birlikte maksimumda 20 km/s hıza erişmek mümkün. Dış bölümünde aktif arka spoiler ve LED ışıklandırma gibi etkileyici bir yapıya sahip olan LEGO Bugatti Chiron’un içerisinde de direksiyon hız göstergesi ve pedallar gerçekteki gibi görev yapıyor. Yaklaşık 13.500 saatlik bir çalışmanın ürünü olan bu etkileyici projenin direksiyonu başına, markanın geliştirme ekibinden Andy Wallace’ın oturması da ayrıca anlamlı. Sözü fazla uzatmadan sizleri unutulmazlar arasına girecek modelin videosuyla baş başa bırakalım.