reklamı kapat

POPÜLER

LG basınca duyarlı katlanabilir kumaş sensör geliştirdi

Panel üretimi konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri olan LG, hem basınca duyarlı hem de katlanabilir sensörünü tanıttı. Bu sensör hayata geçtiği takdirde günlük hayatımızdaki çoğu eşya farklı yeteneklere kavuşacak. 

Kumaştan yapılan bu sensörün her yeri basınca duyarlı şekilde geliştirilmiş durumda. Ayrıca katlansa ve bükülse bile deforme olmuyor ve ana yapısını koruyabiliyor. LG’nin belirttiğine göre bu teknolojinin özellikle 3 alanda etkin bir şekilde kullanılması bekleniyor. Bunlardan ilki sağlık. Sağlık odaklı olarak bu sensörle geliştirilen halıların vücut dengesini ölçümleyebileceği ifade ediliyor. Yine bu sensörle spor eldivenleri yapılabileceği ve bu eldivenlerin kullanıcının kavramasını algılayabileceği belirtiliyor.

Son olarak otomobil koltuklarında kullanılabilecek olan sensörün yolcuların duruşunu ve vücut tipini algılayarak koltuğu uygun konuma getirebileceği dile getiriliyor. Prototip aşamasında olan teknolojinin ne zaman nihai sürüme ulaşacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.