reklamı kapat

POPÜLER

LG Prada KF900

 - Güncelleme: 04 Mayıs 2009 15:10

Klavyede Türkçe karakterler bulunmuyor. Maalesef ‘ş, ç, ğ’ gibi karakterleri menülerden de girme şansı yok. Fakat aydınlatmalı klavye araları yeterli boşluğa sahip orta büyüklükte tuşlardan oluşuyor ve kullanması çok rahat. Asla dokunmatik ekranda sanal klavye kullanımıyla kıyaslanamaz. Fiziksel klavyeye sahip olduğundan Prada üzerinde sanal klavye sadece numerik olarak sunuluyor. Zaten tek elde kullanım açısından en rahatı çoğu harf için birkaç kez dokunmayı gerektirse de, numerik dizilim olduğunu düşünüyoruz.

BAŞARILI ARAYÜZ
Cihazın önceki LG modellerinde kullanılan (LG Viewty) arayüze sahip olduğunu görüyoruz. Arayüz dokunmatik ekranda yatay kullanıma uygun hale getirilmiş. Ayrıca masaüstü zenginleştirilmiş. Cihazda üç adet ana ekran bulunuyor. İlki kendiniz düzenleyebileceğiniz dokuz simgelik kullanıcı menüsü. İkincisi arkaplan resmi atayabileceğiniz ana ekran. Üçüncüsü de widget’larla süsleyebileceğiniz boş kişisel ekran. Bunlar arasında gezmek için parmağınızı ekranda yatay olarak sürüklemeniz yeterli. Sürüklediğiniz yönde üç boyutlu küp efektiyle yandaki ekrana geçiş yapılıyor. Kapasitif ekranda hassasiyet yüksek olduğundan gayet pratik bir şekilde kullanılabiliyor. Yalnız animasyonların ve işletim sisteminin genel performansının çok yüksek olduğunu -yavaşlığın sadece profesyonel kullanıcıları rahatsız edecek kadar az olmasına rağmen- söyleyemeyeceğiz.

YETENEK YUMAĞI
LG Prada oldukça zengin bir içeriğe sahip. Moda dünyasına hitap ettiğinden kilitli modda ekranda sürekli değişen moda fotoğrafları görüntülüyor. Kilidi açmak için sağ yandaki tuşa basabilir ya da ekranın alt kısmında parmağınızı basılı tutabilirsiniz. Widget’ları cihazı sallayarak otomatik yerleştirme, kullanıcı menüsünü sürükleyip bırakarak düzenleme gibi oldukça pratik ve eğlenceli kontroller sunuyor. Klavyeyi açtığınızda ekran otomatik olarak yatay moda geçiyor. Bu özelliği her yerde kullanabiliyorsunuz. Dikey modda sağ yanda gösterilen menü ana başlıkları yatay modda üstte sekmeler halinde görüntüleniyor. Gayet başarılı. Cihaz GSM şebekesinin yanı sıra HSDPA üzerinden 7.2 Mbps hızında bağlantı destekliyor. Bluetooth’un yanı sıra Wi-Fi bağlantısı sayesinde özgürce internete erişebiliyorsunuz. İnternet tarayıcısı oldukça başarılı. Öyle ki performans açısından Nokia S60 tarayıcısı kadar iyi olduğu söylenebilir. Eksiklikleri var fakat çoklu dokunmatik ekranı sayesinde iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırıp yakınlaştırarak ‘zoom’ fonksiyonunu kontrol edebiliyorsunuz. Flash desteği de mevcut.

GÖRÜNTÜLEME? DERT DEĞİL…
Cihazın arkasındaki 5 megapiksel çözünürlük sunan Schneider Kreuznach lensli kamerasıyla hem fotoğraf, hem de video kaydında yüksek performans sunuyor. Tek bir LED lamba ile aydınlatma desteği sunulan kamera yeterli ışığa sahip ortamlarda gayet başarılı fotoğraflar çekiyor. Video kayıt performansı çoğu cihazla kıyaslanamayacak kadar yüksek. En yüksek 720×480 piksel çözünürlüğünde kayıt yapabilen Prada, 320×240 piksel çözünürlüğünde 120 fps video kaydı yapabiliyor.

SAAT KAÇ?
LG Prada harika bir saat aksesuarına sahip. Biraz daha fazla ücret ödeyerek -yaklaşık 200 TL farkla- sahip olacağınız dokunmatik sade ve çok şık saat Prada mobil iletişim cihazınızla bluetooth üzerinden konuşarak anlaşıyor. Saat üzerinde aramaları ve hatta mesajları görüntüleyebiliyorsunuz. Tüm bu özellikleriyle çok başarılı ve zengin bir cihaz olduğunu düşündüğümüz LG KF900 modelini Apple iPhone 16 GB versiyonu kadar para ödemeye razı olan stil sahibi moda tutkunlarına şiddetle tavsiye edebiliriz. İletişim ve eğlence ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olan Prada, ufak eksikliklerine rağmen çoklu dokunmatik arayüzünde oldukça fazla eğlence sunuyor.

KUSURSUZ KLAVYE

Tam Q klavyesi orta büyüklükteki aydınlatmalı tuşlarıyla çok başarılı

KAPASİTİF DOKUNMATİK

Hassas dokunmatik ekranı çoklu dokunmaları da algılayabiliyor

5 MEGAPİKSEL KAMERA

Yüksek çözünürlüklü kamerası aynı zamanda 120 fps video kaydı da yapıyor

ANİMASYONLU ARAYÜZ

Cihazın arayüzü parmak hareketleriyle 3B küp efektiyle geçen ekranlardan oluşuyor

GÜÇLÜ BAĞLANTI

LG Prada bluetooth’un yanı sıra WiFi ve HSDPA bağlantılarıyla iletişim uzmanı

ÇOKLU DOKUNMATİK

İki parmağınızla fotoğraflara ve sitelere yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Hassas dokunmatik ekranı harika. Güçlü kamera, Wi-Fi, üçüncü nesil bağlantılar, çoklu dokunmatik arayüzünü zevkle kullanabilirsiniz.

EKSİLER
İnternet tarayıcı yazı tiplerinde sorun çıkarıyor. Ayrıca video kayıt kalitesinin daha iyi olması gerekirdi.

SONUÇ
Hem gelişmiş özellikleri, hem de hassas dokunmatik ekranıyla iPhone’a en fazla yaklaşan cihaz olarak gördüğümüz LG Prada, fiziksel klavyesi, sade tasarımı ve moda dünyasına hitap eden içeriğiyle çok özel bir ürün.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Arayüz
• Flash tabanlı arayüz

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3 inç 240×400 piksel
• 256 bin renk, kapasitif, tam dokunmatik

Hafıza
• microSD (16 GB maks.)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus
• 120 fps video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA, DivX

Bekleme / Konuşma Süresi
• 400 / 3 saat

Navigasyon
• Yok

Bağlantı
• USB 2.0, bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g

Boyutlar
• 104.5 x 54 x 16.8 mm

Ağırlık
• 130 gram

İLGİLİ HABERLER