reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S7350 Ultra S

 - Güncelleme: 07 Mayıs 2009 11:48

Cihaz üzerinde dokunmatik kontrol tercih edilmemiş. Bu kontrol tuşları da fiziksel tuş olduğundan ergonomiyi üst seviyelere taşımış. Samsung S7350 Ultra S’in sol yan yüzünde sadece ses kontrol tuşları konumlandırılmış. Sağ yanda ise kamera tuşu ve USB bağlantı noktası bulunuyor. USB bağlantı noktası aynı zamanda şarj ve kulaklık bağlantısı için kullanılan evrensel türden. Cihazın sadeliğini korumak adına başka bir kısayol konulmamış. Sürgü altındaki tuş takımı da Samsung Ultra’nın eğimli tasarım çizgisini koruyan standart ve rahat kullanımlı numara tuşlarından oluşuyor. Numara tuşları standart kısayol fonksiyonları sunuyor. Kare ile sessize alma, 1 tuşu ile sesli mesaj servisini arama gibi.

BAŞARILI ARAYÜZ

Cihazın 240×400 piksel çözünürlük sunan bir ekranı bulunuyor. Ekran hem yüzeye çok yakın konumlandırılmış, hem de 2.6 inçlik alan içerisinde bu çözünürlüğü sunduğundan görüntü kalitesi çok daha yüksek algılanıyor. Animasyonlu ekran geçişleriyle süslenmiş başarılı arayüz, Samsung’un sunduğu en son güncellemeleri içeriyor. Standart ana menü haricinde kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilen arayüz, kendi menünüzü oluşturma imkanı tanıyor. Fakat aynen S7330 modelinde olduğu gibi bu menüye yerleştirebileceğiniz kısayollar ana menüdeki 12 seçenekten ibaret. Keşke daha fazla uygulamaya kısayol ekleme imkanı sunulsaymış diye düşünmeden edemiyoruz. Arayüzdeki animasyonlar çok başarılı. S7330 da olduğu gibi animasyon türünü de değiştirmek, tema ve renk seçenekleriyle kısa sürede kişiselleştirmek mümkün. Cihazın çok hızlı çalıştığını da belirtelim. Yeni temayı uygularken bile çok kısa süre bekliyorsunuz.

ÜÇÜNCÜ NESİLE HAZIR
Samsung S7350 GSM’in yanı sıra HSDPA bağlantısı ve ön yüzde ikinci kamerasıyla üçüncü nesil şebekelere hazır halde. İkinci kamera sayesinde 3G şebekesi üzerinden görüntülü görüşme yapma imkanı bulunuyor. Ayrıca 7.2 Mbps hızındaki HSDPA bağlantısının farkını, birkaç aya kadar hizmete girecek olan 3G sayesinde göreceğiz.

5 MEGAPİKSEL KAMERA

Cihazın sürgüsü altına gizlenmiş 5 megapiksel çözünürlük sunan bir kamerası bulunuyor. GPS desteği sayesinde geo-etiketleme imkanı ile fotoğraflara nerede çekildiğini belirten konum bilgisi ekleyebiliyorsunuz. Kamera arayüzü Samsung tarafında bu işletim sistemine sahip modellerde kullandığının aynısı. Ekranın üst kısmındaki seçenek menüleriyle tüm ayarları kolayca değiştirebiliyorsunuz. Gülümseme deklanşörünü de standart özellikler arasına alan Samsung S7350 modeliyle de güler yüzlü fotoğrafları garantiliyor. Makro, flaş, zamanlayıcı ve poz müdahalesi en sık kullanılacak seçenekler olarak yön tuşlarına kısayol olarak atanmış. Ekranda simgelerini gördüğünüz bu kontrollere kısa sürede alışabilirsiniz.

VİDEO KAYIT
S7350’nin video kayıt performansı da takdire şayan. Geniş VGA (640×480) olarak tanımlanabilecek WVGA çözünürlüğünde (WVGA farklı enlerde olabilir bu cihazda 720×480 piksel olarak sunuluyor) sesli video kaydı yapabiliyor. Üstelik 30 fps değerinde kayıt yaptığından çekimler oldukça akıcı. Böylece cihazı sadece fotoğraf değil, saklamaya ve paylaşmaya değecek kalitede video kayıtları yapmak için de kullanabiliyorsunuz.

VE DAHASI…
Cihazın Wi-Fi bağlantısı bulunmuyor. Buna karşılık güçlü multimedya özelliklerine sahip. RDS destekli FM radyo ve ihtiyacı karşılayacak seviyede müzik çalar uygulamasıyla müziğin keyfini sürebilirsiniz. Kaliteli ses çıkışıyla S7350 ile birlikte verilen kulak içi kulaklıklar müzik zevkini dikkate değer bir biçimde artırıyor. GPS’li modellerinde Route 66 navigasyon yazılımını sunan Samsung, S7350 ile de bu uygulamayı sunuyor. Google Haritalar da cihazla birlikte gelen yazılımlar arasında. S7350 ayrıca birçok oyuna da sahip. H.263 ve H.264 formatlarının yanı sıra DivX, XviD ve WMV9 formatındaki videoları da cihaz üzerinde izleyebiliyorsunuz. Kaliteli ekranı sayesinde yüksek kapasiteli bir hafıza kartına atacağınız filmleri izlemek gerçekten eğlenceli olabilir.

KALİTELİ EKRAN

240×400 piksel çözünürlüğe sahip ekranı çok kaliteli bir görüntü sunuyor

KİŞİSELLEŞTİRME
Kullanıcılar ana ekranı widget’larla istedikleri şekilde düzenleyebiliyorlar

KALİTELİ YAPI
Cihazın dışında kullanılan malzemelerin kalitesi ilk ele alındığında hissediliyor

5 MEGAPİKSEL KAMERA
Cihazın sahip olduğu kamera hem fotoğraf, hem de video açısından başarılı

ENTEGRE A-GPS
Navigasyon ihtiyacı için konulan GPS fotoğraf etiketlemek için de kullanılıyor

EĞLENCE
Yüklü birçok oyunla gelen S7350, kaliteli ekranında DivX, XviD ve WM9 oynatıyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Üçüncü nesil bağlantılara hazır. Fotoğraf, video çekimi ve video oynatma konularında çok yetenekli. Tasarımı da bir o kadar stil sahibi.

EKSİLER
5 megapiksel fotoğrafları web’e gönderme gibi işlemler açısından Wi-Fi’ın eksikliği göze çarpıyor.

SONUÇ
Samsung’un gerek arayüz, gerek özellikler açısından en olumlu yanlarının toplandığı kolay kullanımlı bir model olarak gördüğümüz S7350, dokunmatik furyaya kapılmak istemeyenler için ideal.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Arayüz
• Flash tabanlı arayüz

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 2.6 inç 240×400 piksel
• 16 milyon renk

Hafıza
• microSD kart desteği

Kamera
• 5 megapiksel, geo-etiketleme, gülümseme yakalama
• WVGA 30 fps video kayıt

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA, WMV9
• DivX, XviD
• RDS destekli FM radyo

Bekleme / Konuşma Süresi
• Henüz açıklanmadı

Navigasyon
• Dahili A-GPS

Bağlantı
• USB 2.0, bluetooth 2.1

Boyutlar
• 109 x 50.5 x 12.6 mm

Ağırlık
• 110 gram