reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

LG Wink incelemesi

Dokunmatik ekran gün geçtikçe mobil cihazlarda standart haline gelmeye başlıyor. LG tarafından üretilen yeni serinin ilk üyesi Wink de, genç kesime hitap eden dokunmatik ekranlı pratik bir mobil iletişim cihazı. Üzerinde 2 inç büyüklüğünde bir ekran bulunan Wink, gerçekten ince ve hafif bir cihaz. Yuvarlatılmış hatları ve ön yüz haricinde tüm yüzeyi saran kaymayı engeleyici plastik kaplama sayesinde çok ergonomik bir kullanım sunuyor. Cihazın ekranı dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Yani kapasitif modellere göre hassasiyeti biraz düşük. Fakat yine de alıştıktan sonra rahatça kontrol edilebilecek seviyede. Wink’in ekranının altında çağrı tuşları ve geri dönüş tuşları konumlandırılmış. Sol yan yüzde microUSB bağlantı noktası ve sağ yan yüzde ses kontrol tuşları bulunuyor. Üst kısımda ise kilit, güç düğmesi ve standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı konumlandırılmış. Görüşme sırasında sesin karşı tarafa daha net aktarılabilmesi için mikrofon ön yüzde tuşların hemen altına yerleştirilmiş.

Advertisement

ÇİZGİ ARAYÜZ
LG tarafından geliştirilen ve Cartoon UI, çizgi arayüz olarak isimlendirilen kullanıcı arayüzü oldukça eğlenceli grafiklere sahip. Cihazın ana ekranı iki boş sayfadan oluşuyor. Bunlardan ilki sık görüştüğünüz kişilere kısayol atamak için diğeri ise uygulama kısayolları ve widget’lar için kullanılıyor. Ekranın sol tarafındaki oka basarak widget düzenlemesini aktif hale getirebiliyorsunuz. Böylece simgeleri ekranda parmağınızla sürükleyerek yerleştirebiliyorsunuz. Düzenlemeyi kapadığınızda hepsi sabitleniyor. Ana menü de aynen ana ekran gibi parmakla sağa sola kaydırılabilen sayfalardan oluşuyor. Cartoon UI, ana menüde daha iyi idrak ediliyor.

ANINDA MESAJLAŞMA
LG Wink, standart bir kullanıcının ihtiyacı olacak tüm temel uygulamalara hatta fazlasına sahip. Takvim, ses kaydedici, birim dönüştürücü ve yapılacaklar listesi bunlara örnek olarak sayılabilir. Wink’te hedef kitle de düşünülerek hazırlanmış çok kolay bir e-posta ayar sihirbazı mevcut. Siz sadece e-posta adresinizi ve şifrenizi giriyorsunuz, cihaz tüm ayarları otomatik olarak alıp e-posta hesabınızı kullanılabilir hale getiriyor. Bunun yanı sıra Wink, Facebook, Myspace ve Twitter’a bağlanmanızı sağlayacak basit bir Java uygulamasına da sahip.

GENÇLER İÇİN
LG Wink üzerinde HTML tarayıcı bulunuyor. Tarayıcı başarılı fakat cihazın donanım yetersizliği sebebiyle yüklü sitelerde düşük performans gösteriyor. Cihazla birlikte Opera Mobile tarayıcısı da yüklü olarak geliyor. Zengin içerikli siteleri bu tarayıcı üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Genel özellikleri itibariyle dokunmatik ekranlı pratik ve hafif bir mobil iletişim cihazı arayan genç kesime hitap ettiğini düşündüğümüz LG Wink, 2 megapiksel çözünürlük sunan orta seviyede bir kameraya sahip.

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Anında mesajlaşma, sosyal ağ yazılımları ve başarılı e-posta uygulaması.

EKSİLER
Standart tarayıcı zengin sayfaları görüntüleyemiyor. 3G desteği yok

TEKNİK ÖZELLİKLER

Şebeke
• GSM

Ekran
• 240×320 piksel dirençsel dokunmatik LCD

Hafıza
• 20 MB dahili
• MicroSD hafıza kartı (4 GB maksimum)

Kamera
• 2 megapiksel

Multimedya Desteği
• MP3, AAC, H.264, WAV

Bekleme / Konuşma Süresi
• 500 / 8 saat

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth

Boyutlar
• 103 x 57 X 12.3 mm

Ağırlık
• 87 gram