reklamı kapat

POPÜLER

LG BL20 New Chocolate

 - Güncelleme: 09 Mart 2010 14:37

Oldukça ince bir yapıda olan cihaz parlak siyah ve kırmızı kaplamalarıyla sade ve hoş bir görünüm sunuyor. Ekranın boyutuna göre oldukça uzun bir cihaz olan LG BL20, dokunmatik kontrollere büyükçe bir alan ayırmış. 2.4 inç büyüklüğündeki ekranın hemen altına konumlandırılan büyük boyutlu dokunmatik kontroller oldukça hassas. Sol sağ seçim, yön tuşları, orta seçim tuşu ve iki özel kısayoldan oluşan dokunmatik kontroller parmağınızı yormadan cihazı pratik bir şekilde yönetme imkanı tanıyor. Sol ve sağ alta konumlandırılan iki özel kısayol tuşu cihazın fonksiyonları hakkında da ipucu veriyor. Soldaki tuş ile çalışan uygulamalar arasında geçiş yapabiliyor, sağdaki tuş ile widget uygulamalarına ulaşabiliyorsunuz. Tasarım sadeliği cihazın tümünde fark ediliyor. Sol yan yüzde USB, kulaklık ve şarj bağlantıları için kullanılan evrensel bağlantı noktası konumlandırılmış. Sağ yan yüzde ise belli belirsiz ses kontrol tuşları ve kamera kısayol tuşu bulunuyor. Cihazın üst kısmına ise tuş kilidi görevi gören özel bir tuş yerleştirilmiş.

PARLAK EKRAN, ŞIK ARAYÜZ
LG BL20’nin ekranı çok büyük değil. Fakat sunduğu görüntü kalitesi ve parlaklık gerçekten başarılı. İlk olarak BL40 modelinde gördüğümüz arayüz tasarımı BL20 üzerinde de hemen hemen aynı tarzda sunuluyor. Sadece ekran döndürme fonksiyonu olmadığından BL40 modelinden farklılaşıyor. Ana menü şık simgelerden oluşuyor. Dizilim ve kullanım açısından mobil telefon standartları korunmuş. Yön tuşları ile gezinip orta tuş ile onaylıyorsunuz. Çağrı tuşları ise sürgü altındaki tuş takımının en üstüne yerleştirilmiş. Aynı şekilde silme tuşu da burada bulunuyor. Dokunmatik kontroller ile arasındaki boşluk çok fazla olmadığından çağrı tuşlarının kullanımı rahat. Sürgü kapalıyken de metin ve numara girişi hariç her fonksiyonu kullanabiliyorsunuz. Hatta arama yapabiliyor ve sonlandırabiliyorsunuz.

FARKLI WIDGET KULLANIMI
LG BL20 üzerinde widget uygulamaları farklı bir şekilde sunuluyor. Normalde küçük simgelerden oluşan widget’lar ekranda sürüklenip bırakılarak düzenlenir. Fakat bu modelde daha büyük ve neredeyse ekranı kaplayan widget uygulamaları tercih edilmiş. Dokunmatik kontrollerin sağ altındaki widget kısayoluna basarak istediğiniz an widget görünümüne geçebiliyorsunuz. Alarm, takvim, not defteri, VIP rehber, hava durumu ve RSS okuyucudan oluşan widget’lar sınırlı sayıda. Yani yenilerini ekleyemiyorsunuz. Fakat widget’ların görünümü çok hoş ve oldukça kullanışlılar. BL20 3G ve HSDPA bağlantı desteğine sahip. Bu sayede hızlı internet bağlantısından yararlanabiliyorsunuz. Hatta ön yüzde bulunan ikinci kamera sayesinde görüntülü görüşme servisinden de yararlanabilirsiniz.

GÜÇLÜ KAMERA
Schneider-Kreuznach lensli 5 megapiksel çözünürlük sunan gelişmiş bir kameraya sahip olan cihaz yüksek fotoğraf performansı sunuyor. Kamera tuşu iki kademeli olarak tasarlanmamış. Fakat ilginç bir şekilde haffçe dokunarak netleyebiliyor ve biraz daha sert dokunarak çekim yapabiliyorsunuz. Kamera arayüzü ekranda yatay olarak beliriyor. Yüksek fotoğraf performansına rağmen video kaydının QVGA çözünürlüğünde ve 15 kare/saniye değeriyle sınırlanmış olması üzücü. Fakat kamerada dokümanları, üzerindeki yazılar okunabilecek şekilde görüntüleyebilmek için özel bir mod eklenmiş ve bu gayet başarılı.

SONUÇ OLARAK
Toplam 60 MB dahili alan sunan cihazın bellek kapasitesi microSD kartlarla 16 GB’a kadar artırılabiliyor. Hafızayı kamera çekimleri için veya müzik depolamak için kullanabilirsiniz. Standart bir müzik çalar uygulamasına sahip olan LG BL20 üzerinde FM radyo da bulunuyor.Radyo oldukça kısıtlı özelliklere sahip. RDS veya kayıt özelliği sunmuyor. İnternet tarayıcısı çok gelişmiş olmadığından Wi-Fi bağlantısının bulunmayışını dezavantaj olarak değerlendirmiyoruz. Nitekim tarayıcı gelişmiş sayfaları sorunsuzca görüntüleyebilse de gerek açılışta, gerekse gezinti sırasında yineleme hızı açısından vasat. Yakınlaşıp uzaklaşma fonksiyon için özel bir kullanımsunulmadığından bu fonksiyonu da rahatça kontrol edemiyorsunuz. Genel özellikleriyle standart bir mobil iletişim cihazı olarak nitelendirilebilecek LG BL20, sade ve şık tasarımı, başarılı arayüzü ve HSDPA bağlantısı sayesinde rakiplerinden ayrılıyor. Genç ve özellikle bayan kullanıcılar için ideal bir seçim olduğunu düşündüğümüz BL20, sesli, SMS iletişimi, internet erişimi, müzik ve fotoğraf anlamındanormal bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilir.

DOKUNMATİK KONTROLLERlg-bl20-new-chocolate-1
Ekranın altındaki tüm kontroller dokunmatik olarak tasarlanmış

WIDGETlg-bl20-new-chocolate-2
Ekranı kaplayarak görüntülenen widget uygulamalarının kullanımı çok pratik

GÜÇLÜ KAMERAlg-bl20-new-chocolate-3
Schneider-Kreuznach lensli 5 megapiksel kamera oldukça başarılı

PRATİK KİLİTlg-bl20-new-chocolate-4
Cihazın üst kısmındaki kilit tuşu sayesinde ekranı kolayca açıp kapatabiliyorsunuz

FM RADYOlg-bl20-new-chocolate-5
FM radyo ile MP3’lerinizin yanında radyo istasyonlarını dinleyebilirsiniz

KULLANIŞLI TUŞ TAKIMIlg-bl20-new-chocolate-6
Büyük tuşlardan oluşan tuş takımı rahat bir kullanım sunuyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Arayüz dış tasarımı destekliyor. Dokunmatik kontrolle oldukça hassas. HSDPA bağlantısı ile yeni nesil servislerden yararlanabilirsiniz.

EKSİLER
Dokunmatik tuş konsepti her kullanıcıya uygun değil. Video kayıt performansı.

SONUÇ
Yeni nesil şık Chocolate serisinin bir diğeüyesi BL20, güçlü bağlantıları ve yüksekfotoğraf performansıyla hem tasarım hem eğlence sunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
•  Standart şirket yazılımı

Şebeke
•  GSM ve HSDPA

Ekran
•  2.4 inç 240×320 piksel
•  262K renk LCD

Hafıza
•  60 MB dahili
•  microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
•  5 megapiksel, otofokus, video kaydı

Multimedya Desteği
•  AAC, MP3, MPEG4, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
•  450 / 5 saat

Navigasyon
•  Yok

Bağlantılar
•  USB 2.0, Bluetooth 2.1

Boyutlar
•  106.9 x 50.8 x 12.3 mm

Ağırlık
•  115 gram

İLGİLİ HABERLER