reklamı kapat

POPÜLER

LG Chocolate BL40

LG BL40 oldukça ince bir cihaz. 10.9 mm kalınlığı ve sade tasarımıyla şıklık anlamında tüm rakipleriyle yarışacak güzellikte. Ekranı 345×800 piksel çözünürlük sunuyor ve kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Ekranın üst yüzeye oldukça yakın tasarlanmış olması ve tabi ki 16 milyon renk desteğiyle birlikte görüntünün inanılmaz kaliteli olmasını sağlamış. Çizilmelere karşı dayanıklı LCD ekran gerçekten harika bir görüntü sunuyor. Cihazın sağyanında ses kontrol tuşları ve kamera tuşu bulunuyor. Sol yanda ise müzik çalar kısayolu ve USB bağlantı noktası yer alıyor. USB bağlantı noktasının kapağı sert plastikten ve cihazın arka yüzüne doğru kayarak açılan çok şık bir yapıda. Ayrıca oldukça kullanışlı. Chocolate serisinin ana renkleri kırmızı ve siyah. BL40 genelde parlak siyah kaplamaya sahip. Sadece alt ve üst kısımlar kırmızı olarak tasarlanmış. Alt kısımda sadece mikrofon bulunuyor. Üstte ise açma kapama tuşu ve standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı konumlandırılmış. Bu müzik tutkunları için iyi bir haber.

S-CLASS ARAYÜZ
LG tarafından geliştirilen S-Class arayüzüyle çalışan BL40, ana menü sistemi açısından Arena modeli ile hemen hemen aynı. Cihazın ana ekranı dört boş bölümden oluşuyor. Bu bölümler arasında tahmin edeceğiniz gibi parmağınızı ekranda sağa sola sürerek geçiş yapabiliyorsunuz. Geçişler üç boyutlu küp efektiyle gerçekleştiriliyor. Ekranın en altında bulunan küp simgeli tuşa basarak bu dört ekranı dikdörtgen prizma üzerinde görebiliyorsunuz. Üç boyutlu olarak döndürüp istediğiniz ekrana kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Dört ana ekran widget, rehber, tarayıcı ve kısayol başlıklarıyla sunulmuş. Widget ekranını istediğiniz küçük uygulama ile süsleyerek kişiselleştirebiliyorsunuz. Rehber ekranı adından anlayabileceğiniz üzere sık görüştüğünüz kişileri fotoğraflarıyla birlikte animasyonlu olarak sıralayabileceğiniz boş bir alan. Tarayıcı ekranında sık ziyaret ettiğiniz siteler ekran görüntüleriyle birlikte sıralanıyor. Son olarak kısayol ekranına da istediğiniz uygulamanın kısayolunu eklemeniz mümkün. Ekranın hemen altında telefon, rehber, mesajlaşma ve ana menü kısayolları bulunuyor. Bu kısayolların altında ise biri yukarıda bahsettiğimiz küp menüye ulaşmayı sağlayan diğer ise arka planda çalışmaya devam eden uygulamaları görebileceğiniz listeyi görüntüleyen kısayollar yerleştirilmiş. LG BL40 gerçek anlamda multitasking destekleyen bir mobil iletişim cihazı. Cihazın ana menüsü S-Class arayüzüne özel kategoriler halinde sıra sıra dizilmiş simgelerden oluşuyor. İletişim, eğlence, uygulamalar ve ayarlar kategorilerinde istediğiniz uygulama veya fonksiyona ulaşmak için her sırayı kendi içinde yatay olarak kaydırdabiliyorsunuz. Cihazı yatay konuma aldığınızda hareket algılayıcı sayesinde ekran otomatik olarak döndürülüyor. Eğer bu işlemi ana menüdeyken yaparsanız simgeler küçülüp hepsi ekrana sığacak şekilde sıralanıyor. Böylece satır kaydırmaya gerek kalmadan aradığınız uygulamaya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Büyük ekran üzerinde internette dolaşmak oldukça keyifli. Flash destekli tarayıcı oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Fakat Flash kullanılan sitelerde dolaşılırken performansta doğal bir düşüş gözleniyor.

BAĞLANTI VE ÇOK DOKUNUŞ
LG BL40 donanım anlamında oldukça gelişmiş. Bluetooth, HSDPA, standart microUSB, Wi-Fi, DLNA, HSDPA ve entegre GPS modülüyle tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır. Gelişmiş tarayıcısı üzerinde internet sitelerini gezmenin keyfini sürebilirsiniz. 21:9 oranındaki ekran yatay konumda 800 piksel genişliğe sahip olduğundan internet sitelerini yatay kaydırma çubuğu olmadan görüntülüyor. İki parmakla zoom özelliği de sunan cihazın bu fonksiyonlarının hassasiyeti maalesef beklediğimiz kadar başarılı değil. Hatta görüntü kalitesi, ekran boyutu ve güçlü bağlantılar ile elde ettiği avantajı parmakla kaydırma ve zoom fonksiyonlarının zayıflığı sebebiyle kaybettiğini söylemeliyiz. Cihazın bir diğer avantajlı özelliği güçlü kamerası. 5 megapiksel çözünürlük sunan kamera otomatik netleme, yüz algılama, konum etiketi ve titreşim önleme özellikleriyle desteklenmiş. VGA çözünürlüğünde video kaydı da yapabilen cihaz görüntüleme ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabilecek güçte. Ekranın hassasiyeti ve tepki süresi daha iyi olabilirdi. Tarayıcıda parmakla yakınlaşma rahat değil. 21:9 ekranı üzerinde sunduğu görüntü kalitesi ve şık tasarımıyla çok başarılı. DLNA ve Wi-Fi dahil hemen her bağlantı türünü destekliyor.

21:9 EKRANlg-chocolate-bL40-1Cihazın kapasitif dokunma ekranı gerçekten mükemmel.

GÜÇLÜ KAMERAlg-chocolate-bL40-25 megapiksel çözünürlük sunan kamera yüksek performans sunuyor.

BAĞLANTIlg-chocolate-bL40-33G’nin yanı sıra HSDPA, Wi-Fi ve DLNA bağlantılarıyla çok güçlü

KULAKLIK BAĞLANTISIlg-chocolate-bL40-43.5 mm standart kulaklık bağlantısı ile istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

İKİ PARMAKLA ZOOMlg-chocolate-bL40-5Tarayıcı ve galeri uygulamarında 2 parmağınız ile zoom yapabiliyorsunuz

S-CLASS ARAYÜZlg-chocolate-bL406Simgeler ve animasyonlu ekran geçişleri eğlenceli ve kullanışlı

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
21:9 ekranı üzerinde sunduğu görüntü kalitesi ve şık tasarımıyla çok başarılı. DLNA ve Wi-Fi dahil hemen her bağlantı türünü destekliyor.

EKSİLER
Ekranın hassasiyeti ve tepki süresi daha iyi olabilirdi. Tarayıcıda parmakla yakınlaşma rahat değil.

SONUÇ
Tasarımı ve sunduğu özelliklerle çoğu kullanıcının hayran kalacağını düşündüğümüz LG New Chocolate, arayüz tepkileri daha başarılı olsaydı çok daha büyük bir etki yaratabilirdi

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• S-Class arayüz

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 4.01 inç 345×800 piksel kapasitif dokunmatik
• 16 milyon renk TFT LCD

Hafıza
• 1.1 GB dahili, microSD kart (32 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, yüz algılama
• Titreşim önleme, VGA 30 FPS video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA, DivX, XviD

Bekleme / Konuşma Süresi
• 400 / 6 saat

Navigasyon
• A-GPS, Wisepilot uygulaması (deneme sürümü)

Bağlantılar
• USB, Wi-Fi, Bluetooth, DLNA

Boyutlar
• 128 x 51 x 10.9 mm

Ağırlık
• 129 gram

21:9 ekran

İLGİLİ HABERLER