reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S7550 Blue Earth

Yapımında kullanılan malzemeler ve enerji tüketimi anlamında daha mütevazı olan Blue Earth, kalite anlamında tam tersine oldukça başarılı. Cihaz adına yakışır bir şekilde mavi olarak tasarlanmış. Yuvarlak hatlarıyla ergonomik bir yapıya sahip olan cihaza ilk dokunduğunuz anda kalitesini anlıyorsunuz. Cihazın yapımında kullanılan plastikler, geri dönüştürülmüş pet şişelerden üretilmiş. Çevreye duyarlılık anlamında ilk özelliği bu. Fakat yine belirtelim, elde tuttuğunuzda çoğu mobil iletişim cihazından çok daha iyi ve kaliteli bir his veriyor. Bu anlamda çok başarılı olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca sadece dış kaplaması değil, üretiminde kullanılan malzeme ve teknikler anlamında da çevreci. Samsung Blue Earth modeli üretilirken bromine alev geciktirici, berilyum ftalat gibi çevreye zararlı malzemeler de kullanılmamış. Cihazın arka kapağı büyük bir güneş enerji panelinden oluşuyor. Bu panel, iç kısımda pil ile temas ederek güneş enerjisiyle şarj imkanı tanıyor. Böylece cihazın sunduğu pil ömrü artıyor. Özetle kullanım sırasında özellikle az enerji kaldığında güneş enerjisinden yararlanarak uzun bir süre daha kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Güneş enerjisiyle şarj başladığı anda ekranda pil durumu simgesinin üzerinde küçük bir güneş simgesi beliriyor.

HASSAS DOKUNMATİK
Samsung S7550 üzerinde 240×400 piksel çözünürlük sunan 3 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran parmakla kullanılıyor ve gayet hassas bir kontrol sunuyor. Ekranın hemen altında dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarında neredeyse standart haline gelen çağrı tuşları ve ortasında geri dönüş tuşları bulunuyor. Herhangi bir ekrandayken bu orta tuşa basarak bir önceki ekrana geçiş yapabiliyorsunuz. Çağrı sonlandırma tuşu da ana ekrana dönüş için kullanılabiliyor. Cihazın sol yan yüzünde ses kontrol tuşları, sağ yanda ise kulaklık, şarj, USB için kullanılan bağlantı noktası, kilit ve kamera tuşları yer alıyor. Üst ve alt kısımda herhangi bir tuş bulunmuyor. Bu haliyle oldukça mütevazı ve sade olduğunu söyleyebiliriz. Blue Earth arayüz anlamında standart Samsung dokunmatik modelleriyle aynı çizgide. Ana ekran üç adet boş bölümden oluşuyor. Bu bölümler arasında parmağınızı ekranda sağa sola sürerek geçiş yapabiliyorsunuz. Yine ekranın herhangi bir yerine dokunarak açıp kapayabileceğiniz widget çubuğu sol tarafa yerleştirilmiş. Bu widget uygulamalarını boş bölümlere sürükleyip bırakarak kullanım tarzınıza göre ana ekranlar yaratabiliyorsunuz. Widget uygulamaları anlamında büyük bir yenilik yok. Samsung’un diğer dokunmatik ekranlı modellerinde sunduğu statik ve dinamik uygulamalar mevcut. Takvim, saat, müzik çalar gibi cihaz fonksiyonlarını yönetebileceğiniz uygulamalar olduğu gibi, Facebook, MySpace, Yahoo gibi popüler internet servislerine kolay erişim sağlayan dinamik uygulamalar da var. Her ne kadar Facebook ve MySpace widget’ları mobil siteye kısayol olarak tasarlanmış olsa da, örneğin Yahoo Finans widget’ı doğrudan ekran üzerinde borsa bilgilerini görüntüleyebiliyor. Ayrıca bir widget üzerinden erişebileceğiniz widget.samsung.com adresinden yenilerini de indirebiliyorsunuz. Ana menü üç sayfa halinde sıralanan büyük simgelerden oluşuyor. Sayfalar arasında iPhone’da olduğu gibi parmağınızı kullanarak kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Samsung bu modelde ana menüyü kullanıcı tarafından düzenlenebilir halde sunmuş. Sağ üstte görüntülenen küçük simgeye dokunduğunuzda ana menü düzenlenebilir hale geliyor. Böylece istemediğiniz simgeleri kaldırıp yenilerini ekleyebiliyor ve sürükle-bırak yöntemiyle sıralamayı değiştirebiliyorsunuz. Cihazda metin girişi için sadece sanal nümerik klavye bulunuyor. Büyük dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarında görmeye alıştığımız tam Q klavye tercih edilmemiş. Fakat SMS tutkunları bu konuda olumsuz düşüncelere kapılmasın. Çünkü Türkçe dilde T9 yazım tekniğini kullanarak çok hızlı metin girişi yapabiliyorsunuz. Bu özellik aynı zamanda yazım kurallarına uymaya zorladığından olumlu olarak da nitelendirilebilir.

GÜÇLÜ DONANIM
Samsung Blue Earth teknoloji anlamında oldukça ileri seviye bir mobil iletişim cihazı. Üçüncü nesil bağlantıları desteklediği gibi, ön yüzdeki ikinci kamera sayesinde görüntülü görüşme servisinden yararlanma imkanı tanıyor. HSDPA desteğiyle hızlı internet bağlantısının yanı sıra Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını destekliyor olması çok başarılı. Böylece koşullar ne olursa olsun internete istediğiniz yerden bağlanabilir ve Bluetooth aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Hareket algılayıcıya da sahip olan S7550, cihazı yatay olarak tuttuğunuzda ekranı otomatik olarak döndürüyor. Bu işlemin performansı tarayıcıda karmaşık bir internet sitesi açıkken dahi oldukça yüksek. Ayrıca yakınlık algılayıcı sayesinde telefonu ters çevirerek çalan zil sesini kapatma özelliğine sahip. Samsung’un dokunmatik modellerinde tercih ettiği akıllı-kilit özelliği S7550 üzerinde daha eğlenceli bir hale gelmiş. Standart olarak ekrana bir harf çizerek kilidi açma özelliğinin yanı sıra iki adet çevreye duyarlılık mesajı veren parmak jesti bulunuyor. Bunlardan birinde ekrandaki çöpü, çöp kutusuna atarak kilidi açıyorsunuz. Diğerinde ise su israfını engelleme mesajlı çeşme kapatma animasyonu sunuluyor. Kusursuz bir pratiklik sunmasa da ‘çevreye duyarlı’ konsepti çerçevesinde başarılı ve eğlenceli bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Dahili hafızası 130 MB olan Blue Earth 16 GB’a kadar microSD hafıza kartı destekliyor. Arka yüzdeki kamera 3.2 megapiksel çözünürlük sunuyor. Otomatik netleme özelliği bulunmayan kamera yazılımsal açıdan oldukça güçlü. Hazır sahne modlarının yanı sıra panorama ve mozaik modları ile gülümseme yakalayıcısı fotoğraf anlamında çok daha kullanışlı hale getiriyor. RDS destekli stereo FM radyosu da bulunan cihaz konum servislerinden yararlanabilmeniz için bir de GPS modülü barındırıyor.

ÇEVRECİ YAZILIM ÖZELLİKLERİ
Samsung Blue Earth sadece kasasında ve paketlemesinde kullanılan malzemeler açısından değil, yazılımsal açıdan da çevreci özelliklere sahip. Örneğin Eco Mode olarak adlandırılan bir profil, standart profil seçenekleri arasında kullanıcıya sunuluyor. Bu modda cihazın kullanılmadığı sırada ekran ışığının kapatılma süresi minimuma indirilirken, ekran ışığı da düşük bir seviyeye ayarlanıyor. Cihazla birlikte verilen şarj adaptörü de bekleme konumunda 0.03 watt enerji tüketerek tasarruf sağlıyor. S7550 içerisinde hem ana menüden, hem de özel widget üzerinden ulaşabileceğiniz Eco-walk adı verilen bir Eko-pedometre bulunuyor, yani adım sayar. Bu uygulamadaki sayacı başlattığınızda cihaz hareket algılayıcıyı kullanarak adımlarınızı saymaya başlıyor. Ardından ekran üzerinde adım sayısı ile birlikte harcadığınız kalori, araç kullanmadığınız için salınımına engel olduğunuz karbondioksit ve kurtardığınız ağaç miktarı görüntüleniyor. Çok eğlenceli ve yürümeye teşvik ettiği için yararlı bulduğumuz uygulama widget üzerinden çok daha pratik bir şekilde kullanılabiliyor. Cihazın takvimi de ‘çevreye duyarlılık’ teması altında süslenmiş. Dünya Çevre Günü gibi çevreyle ilgili önemli günler takvimde hazır içerik olarak geliyor. Son olarak çevreci yaklaşım anlamında paketlemeden bahsedelim. Tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen kutu sade bir görünüme sahip. Üzerindeki baskılar da çevreye zararlı olmayan malzeme ve tekniklerle gerçekleştiriliyor.

MÜZİK VE EĞLENCE
Cihazın standart bir müzik çalar uygulaması ve FM radyosu bulunuyor. Üzerinde doğrudan kullanabileceğiniz bir standart kulaklık bağlantısı yok fakat kutu içerisinden çıkan ara bağlantı kablosuyla bunu elde edebiliyorsunuz. Böylece istediğiniz kulaklığı kullanma imkanına sahipsiniz. Standart bir uygulama olarak gelen müzik tanımlama uygulaması da ortamda çalan parçayı öğrenmenizi sağlıyor. Kısa süre kayıt yaparak parçayı internetten sorgulayan uygulama, yüksek bir başarı oranıyla sanatçı, albüm gibi onlarca bilgiyi ekranda görüntülüyor. Çevreci özelliklerinin yanı sıra kalitesi ve kullanışlılığıyla oldukça beğendiğimiz Samsung Blue Earth, hem firma, hem de kullanıcılar açısından gurur kaynağı olabilecek bir başlangıç niteliğinde. Güçlü teknolojik özelliklerle çevre dostu zihniyeti birleştiren Samsung ortaya başarılı bir ürün çıkarmış.

BÜYÜK EKRANsamsung-s7550-blue-earth-13 inçlik dokunmatik ekran kapasitif dokunmatik ve gayet hassas

KAMERAsamsung-s7550-blue-earth-23.2 megapiksel çözünürlük sunan kamera günlük ihtiyacı karşılayabilir

GÜNEŞ ENERJİSİsamsung-s7550-blue-earth-3Arka panel cihazın pilini güneş enerjisiyle şarj ederek pil ömrünü artırıyor

WIDGET UYGULAMALARIsamsung-s7550-blue-earth-4Üç boş bölüm halindeki ana ekranı widget uygulamalarıyla kişiselleştirebiliyorsunuz

3G DESTEĞİsamsung-s7550-blue-earth-5HSDPA desteğiyle hızlı internet bağlantısı sunuyor. Ayrıca ikinci kameraya da sahip

EKO-PEDOMETREsamsung-s7550-blue-earth-6Adım sayar, araç kullanmadığınızda kurtardığınız ağaç sayısını görüntülüyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Çevreye duyarlı fiziksel ve yazılım özellikleri. 3G, Wi-Fi ve dinamik widget uygulamaları. Hassas dokunmatik ekran ve eğlenceli kullanım.

EKSİLER
Sanal Q klavye bulunmuyor. Kameranın otomatik netleme özelliği yok.

SONUÇ
Güçlü donanım ve yazılım özellikleriyle dahi tercih sebebi olacak kadar başarılı bulduğumuz S7550, çevreci özellikleriyle de takdiri hak ediyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Standart firma yazılımı

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3 inç 240×400 piksel kapasitif dokunmatik
• 16 milyon renk TFT LCD

Hafıza
• 130 MB dahili
• microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 3.2 megapiksel
• QVGA 15 FPS video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA

Güneş Enerjisi
• 10 dk. şarj ile 20 dk bekleme
• 2.5 dk. konuşma

Navigasyon
• A-GPS

Bağlantılar
• USB, Wi-Fi, Bluetooth

Boyutlar
• 108 x 53.6 x 14.2 mm

Ağırlık
• 119 gram

İLGİLİ HABERLER