reklamı kapat

POPÜLER

LG

LG’den yeni amiral gemisi telefonuyla ilgili beklenen açıklama

LG’nin yeni amiral gemisi telefonunda OLED ekran kullanacağını geçtiğimiz nisan ayında sizlerle paylaşmıştık. LG tarafından yapılan resmi açıklamaya göre LG, yeni amiral gemisi telefonunda OLED ekranın kullanılacağını onayladı. Önümüzdeki günlerde tanıtılacak LG V30’da yer almasını beklediğimiz OLED ekranın LCD ekranlara kıyasla daha canlı ve daha gerçekçi renkler sunduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı telefonlardaki OLED ekranlar, ince yapısı ve sağladığı üstün görüntü kalitesinin yanı sıra akıllı telefon endüstrisinin kilit büyüme alanlarından biri olan VR (sanal gerçeklik) uygulamaları için de ideal bir seçenek. OLED’deki uzmanlıklarının uzun zamandır LG’nin ana gücü olduğunu ve bu teknolojinin de akıllı telefonlara değer katacağına inandıklarını belirten LG Electronics Mobil İletişim Bölümü Başkanı Juno Cho şöyle devam etti; “Dünya genelindeki akıllı telefon pazarındaki rekabet bugün her zamankinden daha şiddetli. Biz de mobil ürünlerimizde OLED ekranları tekrardan sunmanın tam zamanı olduğuna karar verdik.”

OLED FullVision ekran sahip olduğu 6 inçlik boyutuyla LG’nin son dört yılda çıkardığı en büyük ekran olurken, gövde ise geçen yıl satışa sunulan LG V20’den daha küçük. Ekran alanını genişletmek için altta yer alan LG logosu kaldırılırken, üst ve alt çerçeveler de V20 ile karşılaştırıldığında sırasıyla yüzde 20 ve 50 oranlarında inceltildi. FullVision ekranın verdiği etkileyici ve geniş görüntü deneyimi QHD+ (1440×2880) OLED ekranın 14.5 milyon pikseliyle geliştirildi. OLED ekran, resimler ve internet görüntüleri için yüzde 148’lik sRGB sağlarken dijital sinema için ise, yüzde 109’luk DCI-P3 renk boşluğu veriyor. OLED teknolojisinin bir diğer sahip olduğu avantaj da LCD ile karşılaştırıldığında 10 kat daha hızlı olan operasyonel tepki süresi. Bu hızlandırılmış tepki süresi özellikle aksiyon filmleri ve VR için önemli bir nokta olan ardıl görüntüyü etkili bir şekilde engelliyor. HDR10 desteği de ekranın geniş renk aralığı ve doygunluğun yanında gerçek siyah ve koyu renklerin ortaya çıkmasına da imkan tanıyor. P-OLED (plastik OLED) teknolojisine dayanan ekranın LG V30’da kullanılması bekleniyor.