reklamı kapat

POPÜLER

LOG canlanıyor

 - Güncelleme: 02 Ekim 2010 04:51

Evet! Sizlerle daha önce paylaştığımız ve resmi Microsoft blogunda da yer aldığı üzere dünyada Microsoft Tag’i ilk olarak kullanan basılı yayın LOG Dergisi. Bu sayımıza kadar Microsoft Tag’in kullanımıyla ilgili ipuçları vermiş ve Microsoft Tag ilk duyurulduğu andan itibaren Microsoft Tag’i dergimizden internet sitemize mobil erişim için kullanmıştık. 3G ile beraber yepyeni bir deneyimi sizlerle paylaşıyoruz.

LOG DERGİSİ ÜZERİNDEN ANINDA VİDEO İZLE!

Bu sayımızdan itibaren Microsoft Tag’i dergimizin içinde farklı sayfalarda görebilirsiniz. Tag gördüğünüz sayfalarda yer alan ikonlar o Tag’in size sunacağı içerik hakkında bilgi veriyor. Örneğin 84. sayfadaki Microsoft Tag’in yanında yer alan video ikonu o Tag’in video içeriğe bağlandığını gösteriyor.

BU KADAR KOLAY!

Evet sıkı durun! Aynı örnek üzerinden gitmek gerekirse;  84. sayfadaki Tag’i okutarak ‘Fight Night Round 4’ oyununun tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken cep telefonunuz ile Tag’i okutup arkanıza yaslanmak. Daha neler mi var? Film fragmanları, fotoğraf galerileri ve tanıtım videoları ve dahası. Evet artık LOG canlanıyor ve cep telefonunuzu bir mouse olarak kullanabiliyorsunuz. Yani gördüğünüz her Tag ‘tıklanabilir’ bir içeriğe yönleniyor. İlk ay itibari ile iPhone kullanıcıları için kusursuz bir deneyim sunuyoruz. Sonraki sayılarda farklı cep telefonlarıyla da desteklenen deneyimler ve sürprizlerle tekrar birlikte olacağız.

NASIL ÇALIŞIYOR?

iPHONE APP STORE ÜZERİNDEN TAG READER NASIL YÜKLENİR?
Eğer bir iPhone kullanıcısı iseniz ve http://gettag.mobi adresinden Microsoft TagReader uygulamasını yüklerken hata alıyorsanız; http://gettag.mobi adresine gerek kalmadan iPhone üzerinde yer alan App Store uygulamasını kullanarak Microsoft TagReader’ı yükleyebilirsiniz. Aşağıda ekran görüntüleriyle birlikte App Store uygulaması üzerinden Microsoft TagReader’ı adım adım nasıl yükleyebileceğiniz yer alıyor.
app-store-01

  • Öncelikli olarak App Store uygulamasını çalıştırın
  • App Store uygulaması açıldığında alt menüde yer alan Search seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra aynı ekranda yer alan arama kutusuna tag reader yazın. Uygulama otomatik olarak aramayı yapacaktır.
  • Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere en üst sırada çıkan Microsoft Tag Reader uygulamasına tıklayın.

app-store02

  • Açılan yeni ekranda yer alan FREE seçeneğine tıklayın. FREE seçeneğine tıklandığında INSTALL seçeneği belirecektir.
  • Şimdi kurulum işlemi için INSTALL seçeneğine tıklayın.
  • Microsoft Tag Reader uygulaması kısa bir süre içerisinde yüklenecek ve kullanıma hazır hale gelecektir.
  • Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra iPhone’unuz üzerinde yer alan TagReader uygulamasına tıklayarak, Tag’leri okutmaya başlayabilirsiniz.

TANITIM VİDEOSU

Önemli not: LOG Dergisi Ağustos sayısı ile beraber 100 TL dağıtılmamaktadır.

İKİ BOYUTLU (2D) KOD NEDİR?

İki boyutlu barkodların en yaygını olan QR (Quick Response) ya da datamatrix kodu gibi beyaz zemin üzerine siyah parçacıkardan -yapı taşlarından- oluşan; içerisinde yazı, kartvizit bilgisi veya internet adresi taşıyabilen kodlardır. İçerisinde saklamak istediğiniz bilgi arttıkça bu kodlar da karmaşıklaşır. Bu da, barkodun içerisindeki parçacıkların küçülerek sayısının artması anlamına gelir. Makro yani yakın çekim modu olan pek çok fotoğraf makinesi için bile böyle bir kodun okunabilir olabilmesi için belli bir büyüklüğe sahip olması gerekir. Reklam panoları gibi büyük alanlarda bu kodlara tasarım kaygısından yeterince uzaklaşabildiğiniz durumlarda bir yer bulunabilirken daha ufak boyutlu ve kullanıcının daha yakından baktığı mecralarda bu kodlar oldukça büyük alanlar kaplayacakları için kullanılamıyorlardı.

MICROSOFT TAG FARKI
İki boyutlu barkodların girdiği çıkmazı gören Microsoft, Mobile Tagging (mobil etiketleme) kavramını yaratarak Microsoft Tag ile kendi çözümünü üretti. QR kod ve diğer 2D kodlar gibi üzerindeki yapı taşlarının dizilimi ile kodlama yapmak yerine baskıda kullanılan CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black) renklerindeki üçgenlerin dizilimlerini birer sıra numarası olarak kodlayarak kodu kompleksleştirmemeyi başardı. Bu sayede kamerası performansı düşük cihazlarla dahi -örneğin iPhone- küçük boyutlardaki Microsoft Tag’leri okutmak mümkün.