reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Tag ‘dünyada’ ilk kez LOG’da

 - Güncelleme: 01 Mayıs 2011 23:35

En Yeni Teknoloji Dergisi’ mottosuyla yola  çıkan LOG Dergisi, ilk sayısından itibaren kapağında ve editör sayfasında iki boyutlu QR kod kullanarak QR kod kullanan dünyadaki sayılı mecralardan biri oldu. Şubat 2009 sayımızda Microsoft Tag’i kapağımıza taşıyarak ‘dünyada’ Microsoft Tag’i kullanan ilk basılı yayın olduk. Konuyla ilgili olarak Microsoft’un resmi geliştirici platformu MSDN blogunda –http://blogs.msdn.com/tag/– LOG’un Microsoft Tag kullanan ilk yayın olmasıyla ilgili bir yazı da yayımlandı. Yayımlanan yazıya aynı zamanda www.microsoft.com/tag adresinde yer alan blog linkine tıklayarak da ulaşabilirsiniz. www.log.com.tr adresine yönlenen QR kod ve Microsoft Tag ile beraber LOG Dergisi ‘dünyada’ bir ilki gerçekleştirmiş oldu.


İKİ BOYUTLU (2D) KOD NEDİR?
İki boyutlu barkodların en yaygını olan QR (Quick Response) ya da datamatrix kodu gibi beyaz zemin üzerine siyah parçacıkardan -yapı taşlarından- oluşan; içerisinde yazı, kartvizit bilgisi veya internet adresi taşıyabilen kodlardır. İçerisinde saklamak istediğiniz bilgi arttıkça bu kodlar da karmaşıklaşır. Bu da, barkodun içerisindeki parçacıkların küçülerek sayısının artması anlamına gelir. Makro yani yakın çekim modu olan pek çok fotoğraf makinesi için bile böyle bir kodun okunabilir olabilmesi için belli bir büyüklüğe sahip olması gerekir. Reklam panoları gibi büyük alanlarda bu kodlara tasarım kaygısından yeterince uzaklaşabildiğiniz durumlarda bir yer bulunabilirken daha ufak boyutlu ve kullanıcının daha yakından baktığı mecralarda bu kodlar oldukça büyük alanlar kaplayacakları için kullanılamıyorlardı.

MICROSOFT TAG FARKI
İki boyutlu barkodların girdiği çıkmazı gören Microsoft, Mobile Tagging (mobil etiketleme) kavramını yaratarak Microsoft Tag ile kendi çözümünü üretti. QR kod ve diğer 2D kodlar gibi üzerindeki yapı taşlarının dizilimi ile kodlama yapmak yerine baskıda kullanılan CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black) renklerindeki üçgenlerin dizilimlerini birer sıra numarası olarak kodlayarak kodu kompleksleştirmemeyi başardı. Bu sayede kamerası performansı düşük cihazlarla dahi -örneğin iPhone- küçük boyutlardaki Microsoft Tag’leri okutmak mümkün.