reklamı kapat

POPÜLER

LTE destekli, dört çekirdekli iPad 3, 7 Mart’ta tanıtılabilir

Geleneksel iPad söylentilerine yönelik haber serimizde bugün üç önemli detay söz konusu. İlki yeni iPad’in duyurulması muhtemel görünen tarih, ikincisi 4G desteği, üçüncüsü ise Retina Display üzerine. Sırayla gidelim en iyisi. Şimdiye kadar birçok Apple ürünüyle ilgili verdiği sağlam bilgilerle güvenilir bir kaynak olduğunu ortaya koyan iMore‘dan Rene Ritchie’nin haberine göre, Apple, yeni iPad’in duyurusunu 7 Mart’ta yapacak. Resmi olmayan bu bilgi geçmişe dönük bilgilere ve ileriye dönük çıkarımlara dayanıyor. Duyurunun mart ayının ilk haftası yapılacağı kesin gibi, Apple da duyurularını genelde çarşamba günleri yapıyor deniyor. Ve Apple’ın iPad ve iPad 2’nin duyurusunu yaptığı San Francisco’daki Yerba Buena Center ayın 7’sinde boş görünüyor. Bunları bir araya getirince bu tarih ortaya çıkıyor.

Gelelim ikinci konu olan muhtemel 4G desteğine. Halen dünyada geniş bir şekilde kullanılmaya başlanmamış olsa da Apple yeni tabletinde LTE şebeke desteğiyle gelecek gibi görünüyor. Wall Street Journal‘ın haberine göre Amerikalı operatörlerden AT&T ve Verizon, taahhütlü olarak LTE’li iPad’ler satmaya hazırlanıyor. Ancak bu konuda hala kesinlik ve belirginlik yok.

Son olarak da Retina ekran. Tarih yaklaştıkça çıkan tüm haberlerde yeni iPad’de yüksek çözünürlüklü (2048×1536 piksel) ve yüksek piksel yoğunluğuna sahip Retina ekran kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. ChinaTimes da konuya ilişkin haberinde Apple’ın LG ve Samsung’a 264 ppi’lık 65 milyon adet Retina ekran siparişi verdiği belirtiliyor. Tabii ki üretimlerin çok uzun zaman önce başladığı söyleniyor. Bahsi geçen sayı içinde, yeni iPad’in ekranını üreteceği söylenen Sharp’a verilen siparişlerin olup olmadığı ise bilinmiyor.